Úvod > Co chcete dělat? > Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny
Příroda

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny

První pražské arboretum najdete pod Albrechtovým vrchem na okraji Prokopského údolí na Praze 13. Miniarboretum představuje stromy, které v metropoli viděli naši předkové na přelomu 19. a 20. století.
V arboretu roste přes sto stromů čtyřiceti druhů. Například dub pýřitý – šípák, který se v Praze vyskytuje na jednom jediném místě. Jsou zde i takové zajímavosti jako třešeň ptačí, která historicky rostla jako součást lesních porostů. Najdete zde lesní druhy i historické ovocné stromy, které si pěstovali místní na různé zavařeniny.

V nejnižší, již silně zmokřené části louky, byla vybudována tůň pro obojživelníky. Ta je základem pro tzv. "střemchové jaseniny" vázané na vlhčí polohy a nivy vodních toků. Zde se nachází dalších druhy, které mají rády vlhké prostředí – např. několik druhů vrb, olši, jasan, dub letní. Hranicí miniarboreta a vlastního Albrechtova vrchu (součásti přírodní rezervace Prokopské údolí) je Stodůlecký potok, který je unikátní ukázkou přirozeně meandrujícího vodního toku na území Prahy.

Čtyři velké informační tabule u hlavních vstupů do parku návštěvníky směrují k místům, kde najdou celkem 42 stromů, které jsou součástí naučné stezky.
 
K arboretum se dostanete od stanice metra Nové Butovice.