Úvod > Co chcete dělat? > Pravěká osada Křivolík

Pravěká osada Křivolík

Památky
Rázovitý kraj Orlické pahorkatiny skrývá ve svých lesích Pravěkou osadu Křivolík nacházející se v blízkosti vesničky Kozlov u města Česká Třebová. Muzeum v živé přírodě je zároveň experimentálně archeologickým centrem.
Začínáme příchodem moderního člověka (Homo sapiens sapiens) do Evropy a končíme počátkem raného středověku. Přibližné datování je (na našem území) 36 000 př. n. l. – 900 n. l. Jedná se o zlomové úseky dějin – kultura lovců mamutů, přechod k zemědělství (neolitická revoluce), počátek zpracování kovů i první etnika, která dokážeme již pojmenovat – KeltovéGermáni a Slované. Nejvíce poznatků o tomto období nám přináší archeologie. Díky ní víme, jak asi naši předci žili, jaké nástroje používali, co na svých polích pěstovali a mnoho dalšího.
 
Posláním Pravěké osady Křivolík je snadnou a výstižnou formou prezentovat toto dlouhé vývojové období lidských dějin.
 
Během akcí pro veřejnost či na zábavně vzdělávacích akcích pro děti je Křivolík oživován „stylovými obyvateli“ předvádějícími různé činnosti ze života našich předků. Atmosféru místa doplňují také živá zvířata.

Dlouhodobým záměrem je i postupný návrat původního lesního porostu do okolí osady, tedy druhově pestřejšího prostředí s převahou listnatých stromů. Přírodní prostředí, vzhled krajiny se v průběhu tisíciletí měnil. Na jeho proměně se podílelo více faktorů, ale jedním z určujících byl právě člověk.

Osada leží v blízkosti města Česká Třebová směrem k vesničce zvané Kozlov. Od vlakového nádraží je nejlepší jít po zelené turistické značce až k rozcestníku „Uhrovy doly“ a poté se vydat po modré turistické značce. Pokud přijedete autem je nejlepší nechat auto na parkovišti u restaurace „Na Horách“ a poté se napojit na zelenou turistickou značku a pokračovat stejně jako pěšky od vlakového nádraží.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Česká Třebová, Východní Čechy
Minipivovar Faltus v České Třebové

Minipivovar Faltus v České Třebové

Česká Třebová, Východní Čechy
Hájenka Strakov

Hájenka Strakov

Litomyšl, Východní Čechy
Hájenka Kozlov

Hájenka Kozlov

Litomyšl, Východní Čechy