!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Pramen Výrovka u Kostelní Lhoty
Příroda

Pramen Výrovka u Kostelní Lhoty

Pramen minerální vody Výrovka se nachází nedaleko Kostelni Lhoty. Jedná se o nedávno zrekonstruované zřídlo, chemicky velmi podobné Svatojosefskému prameni v Kersku. Leží těsně u cyklotrasy 0124 z Kostelní Lhoty do Hořátev.
Kostelní Lhota je jedním z veřejně přístupných vrtů, které jímají polabské minerálky. Mineralizací i perlivostí se nachází na pomyslném žebříčku mezi Svatojosefským pramenem (Kerské) v Kersku a Poděbradkou. Oproti Kerské má jen nepatrný sirný pach a je mnohem chutnější.

Vrt je zakryt kamenem obloženou skruží, z níž je vyvedena výtoková trubka. Místo je oplocené, ale přístupné a upravené. U vstupu najdete také přístřešek s lavičkou. Pramen se nachází hned vedle cyklostezky, poblíž mostku přes říčku Výrovku. Místo je však dostupné pouze pěšky či na kole. Auto lze zaparkovat cca 800 m daleko.

V lahvi se po dvou dnech uložení objevuje slabá opalescence, třetí den už je zřetelný nažloutlý zákal. Po týdnu se usadí na dně mírný železitý povlak a v objemu už pak zůstává stabilní.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 19. 10. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Nymburk, Střední Čechy
Poděbradský hotel Zámeček

Poděbradský hotel Zámeček

Poděbrady, Střední Čechy
Grand Hotel & Restaurant Nymburk

Grand Hotel & Restaurant Nymburk

Nymburk, Střední Čechy
Charlie’s Coffee & Garden

Charlie’s Coffee & Garden

Nymburk, Střední Čechy