Úvod > Co chcete dělat? > Pramen říčky Pilávky se sochou víly
Příroda

Pramen říčky Pilávky se sochou víly

Říčka Pilávka pramení nedaleko obce Hvozd na Prostějovsku. Samotný pramen se ukrývá v lese a nevede k němu žádná značka. Když jej ale objevíte, překvapí vás zde socha víly Pilávky, kterou dle pověsti zaklela lesní čarodějnice.
Říčka Pilávka pramení v lese zvaném Březina jen kousek cesty od obce Hvozd, která leží na hlavní silnici z Litovle do Konice. Kolem lesa prochází modrá turistická značka KČT, přímo k vývěru je ovšem nutné sledovat šipky místního značení, které vás dovedou k malému lesnímu jezírku. Místo ozvláštňuje betonová socha víly, kterou sem umístil učitel Waldemar Zatloukal z hvozdecké základní školy.

Místo mělo sloužit jako zajímavý cíl zdejších dětí a zůstalo oblíbené dodnes. Pan učitel Zatloukal si k víle Pilávce vymyslel i pověst. Podle ní byla Pilávka nejkrásnější z místních víl a měla pečovat o zdejší prameny, studánky a vůbec místa spojená s vodou. Marnivé lesní žínce, která si ze všeho nejraději česala vlasy a tancovala po lese se taková práce zdála nudná. Počkala si na místní chlapce, kteří se vraceli přes les domů a slíbila jim, že kdo pro ni v lese vykope studánku a zároveň ve studánce najde prsten, toho ženou se stane. Chlapcům se dívka líbila, nemohli na ni zapomenout a za pár dnů od setkání s ní se dali do kopání. Studánka byla hotová, ale prsten v ní samozřejmě nebyl. Naopak, místo něj se zjevila čarodějnice – paní lesa, s tím, že víla porušila zákony lesa a pro svou pohodlnost zneužila dokonce i lidi. Za trest jí proměnila v kámen. Z prokletí může být vysvobozena pouze o svatojakubské noci mládencem, který ve studánce nalezne prsten a víle ho navlékne na prst…

Ubytování a restaurace v okolí

Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Raková u Konice, Olomoucký kraj
Náš mlýn

Náš mlýn

Ochoz, Olomoucký kraj
Restaurace Valáškův Grunt

Restaurace Valáškův Grunt

Bouzov, Olomoucký kraj
Automat na rajčata v Haňovicích

Automat na rajčata v Haňovicích

Haňovice, Olomoucký kraj