Úvod > Co chcete dělat? > Pramen Prokopského potoka
Příroda

Pramen Prokopského potoka

Pramen Prokopského potoka, jehož tok provází turisty stezkou v Prokopském a Dalejském údolí, vytéká v městské části Praha 13 v oblasti starých Stodůlek, dnes označovaných jako Stodůlky – Západ za místní základní školou a obchodní akademií v ulici Kuncova.
Na okraji sídliště Stodůlky – Západ, mezi panelovými domy, se nachází malé zákoutí přírody s pramenem Prokopského potoka, které vzniklo při stavbě zdejšího sídliště v roce 1987. Vyústění pramene doplňuje pískovcová socha – prameník autorů akademického sochaře Pavla Přibyla a Jiřího Genzera. Symbolizuje stěžeň lodi s lodním uzlem. Revitalizace pramene proběhla v roce 2013, kdy zde vznikly i záhony pro trávy a trvalky. Rostou zde také vlhkomilné druhy dřevin. Na místě bývalého altánu, který již nebylo účelné rekonstruovat, vzniklo nové místo k posezení se stromem uprostřed.

Podzemní voda je hydrochemického typu Ca HCO3 SO4, s alkalickou reakcí a zvýšenou mineralizací. Vykazuje vysoké obsahy vápníku a hořčíku (tvrdost vody) a vysoký obsah síranů, které jsou patrně přirozeného původu. Vodu však nelze označovat za pitnou.