Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Potštátské skalní město
Příroda

Potštátské skalní město

Vydáte-li se z Potštátu podél říčky Velička, která si v odolných horninách okraje Oderských vrchů prorazila cestu, narazíte na uskupení výrazných skalisek, které si vysloužily pojmenování Potštátské skalní město.

Oderské vrchy v okolí Potštátu na Olomoucku patří k nádherným, byť méně známým turistickým lokalitám. Najdete zde hluboké lesy, čisté bystřiny, zbytky starých hradů, ale také množství skal. Potštátské skalní město, které se rozkládá nad údolím říčky Veličky asi deset kilometrů severozápadně od města Hranice.

Samotné skalní město je neznačeno, dojít se k němu dá po zelené turistické stezce od Tlustého Jána (hostinec – nutné jít cca 1,5 km po silnici 440 či od zastávky autobusu Olšovec, Boňkov cca 2 km po silnici) anebo po zelené značce z osady Michalov (cesta lesem cca 1,5 km).
 

Ke skalám vyrazte brzy na jaře

Na skalních stěnách tvořených odolnými usazenými horninami z období karbonu určitě za pěkného počasí spatříte množství vyznavačů skalního lezení, kteří si Potštátské skalní město poměrně oblíbili. Ta největší skaliska uvidíte v těsném sousedství silnice č. 440 nedaleko pohostinství U tlustého Jana. Nejkrásnější pohled na skály vysoké i přes 20 metrů, je brzy na jaře, než se skryjí za hustou clonou stromů. Ta nejnápadnější skaliska mají i své vlastní jména, jako např. Čertovo kopyto, Kosí údolí či Skřítkovy skály. Protože je údolí snadno dotažitelné, pokochat se skálami mohou motoristé či cyklisté. 

Do údolí Veličky a sousedství Potštátského skalního města dnes neodmyslitelně patří hostinec U tlustého Jana. Hostinec si vysloužil své jméno díky neobyčejně tělnatému hostinskému, který zde žil v 19. století a musel mít speciální židli (protože do jiné by se nevešel). Do vzpřímené polohy si prý pomáhal lanem zavěšeným na háku poblíž výčepu.
 

Cesta od stanice autobusu Olšovec, Boňkov

Vlastní skalní město začíná u Boňkovské autobusové zastávky, kde je nedaleko od ní možno nad mostem přes Veličku spatřit vysokou skálu, tzv. Nebesa a za druhým potštátským domkem Jelení skok. Skalní stěna za tímto domem bývá v zimě ozdobena zamrzlým vodopádem. Po celé cestě od boňkovské zastávky můžete spatřit bizarní skalní útvary.

Adventní koncert s Žaves v Galerii Synagoga v Hranicích

V sobotu 3. prosince od 16:00 hodin zahraje v Galerii Synagoga komorní smyčcový soubor Žaves stringz.
Hranice, Olomoucký kraj

Halouzkův betlém a Ježíškova pošta v Hranicích

Vánoční betlém na Masarykově náměstí v Hranicích.
Hranice, Olomoucký kraj

Advent a Vánoce v Hranicích

Strom rozsvítí kapela The People, hvězdou bude Martin Chodúr s kapelou.
Hranice, Olomoucký kraj

Temperamentní gospelový sbor Add Gospel

V sobotu 3. prosince se v rámci programu Vánočních trhů v Hranicích představí oblíbený gospelový sbor na Masarykově náměstí.
Hranice, Olomoucký kraj

Ski areál Potštát – lyžování blízko města Hranice

Areál se nachází v Oderských Vrších, od Hranic je vzdálen 11 km. Díky své nadmořské výšce 500 m n. m. a díky umělému zasněžování má dobré klimatické podmínky a lyžuje se tady, i když v Hranicích není žádný sníh.
Potštát, Olomoucký kraj

Hrad Puchart nedaleko Potštátu

Asi 3 km od městečka Potštát, na okraji Oderských vrchů, se nachází unikátní zřícenina dvojice hradů (předního a zadního), v mapách často označovaná jako Puchart.
Potštát, Olomoucký kraj

Expozice Historie Potštátska

Expozice sídlí v renesančním zámku, který byl postaven na začátku 17. století. Prezentuje bohatou a zajímavou historii Potštátska – nejen města Potštátu, ale celého okolí, včetně místních částí a zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá.
Potštát, Olomoucký kraj

Zámek Potštát

Zámek Potštát se nachází ve stejnojmenné obci v Oderských vrších nedaleko Nového Jičína. Předchůdcem zámku byla tvrz čtvercového tvaru ze 14. století, která nahradila pobořený hrad Puchart. V expozici se dozvíte zajímavosti z historie Potštátska.
Potštát, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Cementář Hranice na Moravě

V těsné blízkosti centra města Hranice na Moravě se nachází Hotel Cementář, který nabízí celoroční ubytování v Olomouckém kraji. Využít můžete i možnosti pronájmu salonků k různým kulturně-společenským akcím.
Hranice, Olomoucký kraj

Penzion Růžek Hranice na Moravě

V historickém centru města Hranice na Moravě najdete rodinný Penzion Růžek. Kromě ubytování a restaurace můžete využít celoročního posezení ve vinném sklípku.
Hranice, Olomoucký kraj

Kavárna Sokolovna v Hranicích na Moravě

Hledáte prostory pro oslavu narozenin, svatby či jiné speciální příležitosti? Potřebujete ubytování v Hranicích na Moravě? Využijte služeb TJ Sokol Hranice.
Hranice, Olomoucký kraj

Apartmán Zahrada Hranice na Moravě

Příjemné a pěkné ubytování v soukromí v klidném prostředí zahrady, cca 300 m od centra města Hranice.
Hranice, Olomoucký kraj