Úvod > Co chcete dělat? > Pomník obětem první světové války Bochov
Památky

Pomník obětem první světové války Bochov

Monumentální pomník vystavěný v roce 1924 jako připomínka 108 občanů Bochova, kteří padli v první světové válce. Pomník se tyčí na návrší zvaném Velký Bühl, je tvořen pískovcovými kvádry, které jsou poskládány do tvaru obelisku.
Monumentální pomník obětem 1. světové války byl postaven v roce 1924 bochovským stavitelem Ing. Aloisem Pörnerem podle návrhu Oswalda Hofmanna ze Schmiedebergu na výrazném osamělém návrší zvaném „Vorderen Bühl“ v polích jižně od městečka Bochov (Buchau). Jednalo se o největší památník první světové války v celých Sudetech. 12 m vysoký pomník ve tvaru obelisku či komolého jehlanu je vystavěn ze žulových kvádrů a je těžký 165 tun. Na jednotlivých stranách pomníku jsou umístěny žulové desky se 107 jmény padlých.
 
Postaven byl na připomínku 106 padlých a ztracených občanů města Bochov. Slavnostní odhalení pomníku poté proběhlo dne 27. července 1924. Během slavnosti pronesl řeč tehdejší bochovský kaplan Otto Wazlawik. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však byly v době po roce 1946 Čechy úmyslně poničeny všechny nápisové desky se jmény obětí. Roku 2006 byl pomník městem Bochov za přispění Evropské unie částkou 1,5 milionu Kč obnoven a zpřístupněn cestou od silnice na Toužim.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Harmonie ve Žluticích

Penzion Harmonie ve Žluticích

Žlutice, Karlovarský kraj
Penzion Nad hradbami Žlutice

Penzion Nad hradbami Žlutice

Žlutice, Karlovarský kraj
Restaurace Pub Cihelna Žlutice

Restaurace Pub Cihelna Žlutice

Žlutice, Karlovarský kraj
Camp Vary

Camp Vary

Karlovy Vary, Karlovarský kraj