Úvod > Co chcete dělat? > Pomník Nikoly Tesly v pražských Dejvicích
Památky

Pomník Nikoly Tesly v pražských Dejvicích

Světoznámý fyzik Nikola Tesla má v Praze 6 – Dejvicích neobvyklý pomník ve tvaru elektrického výboje. Autory díla je akademický sochař Stefan Milkov a architekt Jiří Trojan.
Bronzová socha stylizovaná do podoby elektrického výboje je námětem pomníku, který v Praze 6 připomíná vynálezy vědce Nikoly Tesly. Pomník se nachází v zeleném pásu ulice Nikoly Tesly ve stejnojmenném parku.

Motivem pomníku je stylizovaný elektrický výboj jako hybná síla a základní kámen Teslových vynálezů a jako nástroj jeho proslulých prezentací, kdy mu byly tehdejší veřejností přisuzovány až nadpřirozené schopnosti. S rozměry 6x3x3 metry se jedná o největší pomník Nikoly Tesly na světě. Bronzový odlitek je zevnitř prosvícený, sloužící zároveň jako večerní podsvícení plastiky.

Nikola Tesla (1856 až 1943) studoval vlastnosti dvoufázových a vícefázových proudů. Sestrojil a patentoval četné elektrické stroje a přístroje, například v roce 1887 elektrický motor na střídavý proud a o čtyři roky později takzvaný Teslův transformátor. Zabýval se i bezdrátovou telegrafií. Byla po něm pojmenována jednotka magnetické indukce. Málokdo ví, že Tesla v Praze jeden semestr v roce 1880 studoval – byl zapsaný na přednášky na Univerzitě Karlově. V letech 1936 až 1937 pobýval Tesla v tehdejším Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád bílého lva 1. třídy. Získal také čestný doktorát věd na Českém vysokém učení technickém v Praze.