Úvod > Co chcete dělat? > Pomník Marie Terezie u Prašného mostu
Památky

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu

Park u Prašného mostu v Praze 6 zdobí první tuzemská socha habsburské panovnice Marie Terezie, rakouské arcivévodkyně a české královny. Autorem sochy je Jan Kovářík.
Pomník, jehož návrh vytvořil sochař Kovářík spolu s architektem Janem Proksou, svým tvarem připomíná figurku ze hry Člověče, nezlob se. Socha panovnice je umístěná na podstavci z odlehčeného betonu, jádro sochy vzniklo ze zvláštní polymerní směsi. Skulptura je vysoká 5,5 m.

Socha stojí v parku, který pražský magistrát na žádost městské části pojmenoval parkem Marie Terezie. Vznikl při stavbě tunelového komplexu Blanka. Socha má na povrchu antigraffiti nátěr proti vandalům a hlídají ji také kamery.

Marie Terezie z rodu Habsburků byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou a českou. V habsburské monarchii vládla v letech 1740 až 1780. Během své vlády reformovala státní správu, armádu či školství. Všeobecným školním řádem, který byl vydaný roku 1774, zavedla panovnice mimo jiné všeobecnou vzdělávací povinnost pro chlapce i dívky. Na osvícenské reformy posléze navázal syn panovnice Josef II.