Úvod > Co chcete dělat? > Podél řeky Třebovky do České Třebové – za jednou z nejstarších památek východních Čech
Letní sporty

Podél řeky Třebovky do České Třebové – za jednou z nejstarších památek východních Čech

Krásná údolní cyklostezka probíhá přímo v srdci přírody – přírodním parkem Orlice. Čekají vás tak pohledy do svěží zeleně, energie šumící řeky a sympatický terén s minimálním převýšením, bez motorové dopravy.
Tato trasa cyklostezky o délce 10 km je nejkratší a využívá také místních (však minimálně frekventovaných) komunikací. Milovníci pivního moku ocení po cestě hned dva pivovary. Velmi atraktivní zastávkou na začátku této trasy je Měšťanský pivovar HylvátyÚstí nad Orlicí, se stylovou restaurací, pivnicí a kavárnou s exkluzivními domácími dezerty. Nejen cyklisté ocení příjemné venkovní posezení na nádvoří. Samozřejmostí je dětské hřiště, útulná herna a nekuřácké prostory. 

Druhý z pivovarů objevíte naopak na konci této trasy v centru města České Třebové. Všichni, kdo cestující vlakem znají město jako důležitý dopravní uzel. V tomto duchu je také koncipována expozice nového Městského muzea, která netradičním způsobem představuje čtyři různé formy dopravy, příznačné nebo spjaté s historií města. Expozice pod názvem Do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí vás seznámí s železniční historií habsburského soustátí, s českotřebovským rodákem a vynálezcem létajících strojů Františkem Formánkem, myšlenkou kanálu Dunaj-Odra-Labe a také s celou vývojovou řadou legendárního Velorexu, který se právě v tomto kraji tak zvaně narodil. Mezi nejpřitažlivější exponáty patří detailní model českotřebovského nádraží s pohyblivými vlakovými soupravami, zařízená výdejna lístků a zejména pak osobní vagón s kupé ze 40. let 20. stol., kde je možné si posedět a shlédnout několik dokumentárních filmů s železniční tématikou.

Zážitkem pro děti i dospělé je v kozlovských lesích ukryté pravěké muzeum v přírodě – osada Křivolík, kde se seznámíte s taji pravěkých tradic a staletí nepoužívaných řemesel od výpalu keramiky, výroby bot nebo vydlabání misky. Děti potěší přes léto ustájená zvířata. Z České Třebové lze dále pokračovat například na Lanškrounské rybníky, do údolí Moravské Sázavy nebo k největšímu polderu ve střední Evropě na česko-moravském pomezí.

Provozovatel

Informační centrum města Ústí nad Orlicí a ČD

Sychrova 16
562 24 Ústí nad Orlicí
Tel.:
+420 465 514 271
Email:
ic@muuo.cz
WWW:
www.mojeorlickeho...
GPS:
49,973982 16,393491
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
3.9.
Ze sedla vidíš mnohem dál

Ze sedla vidíš mnohem dál

Dlouhá Třebová, Pardubický kraj
2.9.
3.9.
Festival Brandýské mámení 2022

Festival Brandýské mámení 2022

Brandýs nad Orlicí, Pardubický kraj
13.8.
14.8.
Květiny na zámku v Litomyšli

Květiny na zámku v Litomyšli

Litomyšl, Pardubický kraj
10.12.
11.12.
Adventní prohlídky na zámku v Litomyšli

Adventní prohlídky na zámku v Litomyšli

Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Poprad Ústí nad Orlicí

Hotel Poprad Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj
Jedno bistro

Jedno bistro

Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj
Hotel Uno v Ústí nad Orlicí

Hotel Uno v Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj