Úvod > Co chcete dělat? > Po stopách slavných – vlastivědná procházka po městě Velvary
Kultura

Po stopách slavných – vlastivědná procházka po městě Velvary

Po stopách slavných je historicko-vlastivědná procházka po městě Velvary, která připomíná nejvýznamnější velvarské rodáky.
Velvary byly už odedávna sídlem staré hudební kultury. Z významných hudebníků můžeme zmínit skladatele Jana Antonína Koželuha nebo Leopolda Koželuha, který působil na dvoře císaře Josefa II. jako učitel hudby.

Svoje spojení mají Velvary i s Antonínem Dvořákem. Jeho maminka Anna se narodila v Uhách nedaleko Velvar a otec František Dvořák ke konci života žil a je pochován ve Velvarech na hřbitově u kostela sv. Jiří. Žily zde také jeho sestry Jana Straková a Marie Urbanová.

Z Velvar pochází spisovatelka a feministka Berta Mühlsteinová. Narodil se zde Václav Klement, který spolu s Václavem Laurinem založil automobilku v Mladé Boleslavi. Karel Krohn ve Velvarech založil první dobrovolný hasičský sbor na našem území. Stavitel Jindřich Bišický fotografoval každodennost fronty na bojištích v první světové válce. Tento výčet, jen představuje ukázku slavných jmen, která se k Velvarům pojí.

Procházku lze po předchozí domluvě domluvit s pracovníky Městského muzea Velvary pro skupiny min. 5 osob.

Aktivity v okolí

Kostel sv. Kateřiny

Kostel sv. Kateřiny

Velvary, Středočeský kraj
Kostel sv. Jiří ve Velvarech

Kostel sv. Jiří ve Velvarech

Velvary, Středočeský kraj
Kostel Všech Svatých ve Velvarech

Kostel Všech Svatých ve Velvarech

Velvary, Středočeský kraj