Úvod > Co chcete dělat? > Po stopách slavných – vlastivědná procházka po městě Velvary

Po stopách slavných – vlastivědná procházka po městě Velvary

Kultura
Po stopách slavných je historicko-vlastivědná procházka po městě Velvary, která připomíná nejvýznamnější velvarské rodáky.
Velvary byly už odedávna sídlem staré hudební kultury. Z významných hudebníků můžeme zmínit skladatele Jana Antonína Koželuha nebo Leopolda Koželuha, který působil na dvoře císaře Josefa II. jako učitel hudby.

Svoje spojení mají Velvary i s Antonínem Dvořákem. Jeho maminka Anna se narodila v Uhách nedaleko Velvar a otec František Dvořák ke konci života žil a je pochován ve Velvarech na hřbitově u kostela sv. Jiří. Žily zde také jeho sestry Jana Straková a Marie Urbanová.

Z Velvar pochází spisovatelka a feministka Berta Mühlsteinová. Narodil se zde Václav Klement, který spolu s Václavem Laurinem založil automobilku v Mladé Boleslavi. Karel Krohn ve Velvarech založil první dobrovolný hasičský sbor na našem území. Stavitel Jindřich Bišický fotografoval každodennost fronty na bojištích v první světové válce. Tento výčet, jen představuje ukázku slavných jmen, která se k Velvarům pojí.

Procházku lze po předchozí domluvě domluvit s pracovníky Městského muzea Velvary pro skupiny min. 5 osob.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Pikniky na zámku Nelahozeves

Pikniky na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, Střední Čechy
Chata Lucie pod slavnou horou Říp

Chata Lucie pod slavnou horou Říp

Mnetěš, Severozápadní Čechy
Resort Svět

Resort Svět

Úžice, Střední Čechy