Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Po naučné stezce za osudy Slezské Harty
Posezení
Příroda

Po naučné stezce za osudy Slezské Harty

O nejmladší přehradě v České republice Slezské Hartě se dozvíte na Naučné stezce Zatopené osudy. Začíná u informačního centra v Leskovci nad Moravicí, měří 1,4 kilometru a má pět zastavení. Přibližují osudy lidí, kteří v údolí před výstavbou přehrady žili i historii obcí.
Kromě toho při procházce po vyvýšeném břehu můžete obdivovat neustále se měnící vodní hladinu a provázet vás bude nejmladší sopka Nízkého Jeseníku Velký Roudný.
 
1. zastavení
První stanoviště tvoří pomník průkopníku železobetonových staveb Rudolfu Saligerovi, který se v Leskovci 1. února 1873 narodil. Plánek naučné stezky vám ochotně vytisknou v nedalekém informačním centru.

2. zastavení: Leskovecká zátoka
Jak vypadala zátoka dříve, je vidět na historických fotografiích. Dočtete se, že údolím tekla řeka Moravice, za ní stával závod Lisovny nových hmot, činžovní domy pro jejich zaměstnance, internát pro svobodné a mateřská škola. Kromě toho tu byla pošta, obchod, hospoda a fotbalové hřiště. K továrně vedl železobetonový most, jehož autorem byl konstruktér Rudolf Saliger. V zátoce se nacházela ještě jedna mateřská škola a budova obecního úřadu. Ta byla zbourána jako poslední na podzim roku 1997. Zachovala  se bývalá pětitřídní základní škola, rodinné domky v jejím okolí a kostel sv. Vavřince z roku 1768. Nově jsou na hladině přehrady vybudována mola, která slouží jako přístav výletním lodím – Hartě a Santa Marii.

3. zastavení: Továrna
Přináší informace o závodu Lisovny nových hmot, v němž pracovalo tři sta zaměstnanců z obce a blízkého okolí. Postaven byl v roce 1954 a kromě pracovních příležitostí podporoval kulturní i sportovní dění. Sponzoroval například fotbalisty a hokejisty. V halách se vyráběly výlisky z bakelitu, vyráběl se tu například ruční holící strojek, záclonové kroužky nebo láhve na saponátové přípravky. Výroba skončila v roce 1988 a lidé začali za prací dojíždět do Bruntálu i jinam.

4. zastavení: Výstavba Slezské Harty a osudy lidí
O nové přehradě se začalo uvažovat v 60. letech minulého století, protože stávající vodní nádrže nestačily dostatečně zajišťovat zásobování pitnou vodou. O výstavbě přehrady byli lidé informováni v roce 1984 a žádné protesty a nesouhlas s plánovaným dílem jim nepomohly. Hlavní hráz se začala budovat v roce 1987 a přehrada byla dokončena v roce 1997. V zátopové oblasti byly vykáceny všechny stromy a keře, zbourány byly tři stovky domů. Do náhradních bytů v Leskovci se přesídlilo 45 rodin, 60 se přestěhovalo do Bruntálu, deset do okolních měst a obcí a osm se rozhodlo pro výstavbu nových rodinných domků. Náklady na výstavbu přehrady dosáhly 2,5 miliardy korun, z toho jedna miliarda šla na odškodnění, stavební práce stály 1,5 miliardu. Svou opodstatněnost prokázala tato vodní nádrž v roce 1997 při katastrofálních povodních, kdy zachytila nevídané množství vody a zabránila záplavám a velkým škodám.  V současnosti má mnoho dalších využití – od výroby elektrické energie, zlepšování minimálních průtoků vody v tocích v době sucha, po rekreační vyžití, rybolov a vodní sporty.

5. zastavení: Leskovecký most a osudy okolních obcí
Právě nedaleko tohoto místa se pod hladinou nachází železobetonový most konstruktéra a rodáka z obce Rudolfa Saligera. Je jedinou zachovanou stavbou na dně přehrady a tak se stal oblíbeným cílem potápěčů.
Kromě toho se zde dozvíte o dalších obcích. Patří k nim Slezská Harta, podle níž má přehrada svůj název, dále Roudno, Nová Pláň a Razová. Jedinou obcí, která byla zatopená úplně, je Karlovec. Nad hladinou zůstal jen kostel sv. Jana Nepomuckého s farou, protože stával na kopci. Přesunut sem byl také památník obětem první světové války. Kostel uvidíte, pokud se rozhodnete poznat Slezskou Hartu při plavbě některou z výletních lodí.
Na konci naučně stezky vás pak kousek od poslední informační tabule čeká odpočinkové místo s lavičkami a ohništěm i modelem zachycujícím kousek bývalého mostu. Zamilovaní tu mohou svou lásku zpečetit uzamčením zámku.

Provozovatel

Mikroregion Slezská Harta

Leskovec nad Moravicí 204
793 68 Dvorce
Tel.:
+420 603 996 548
Email:
infocentrum@slezs...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://slezskaha...
GPS:
49,905025 17,571934
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Jeseníky
Tipy na výlet:
Dvorce a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

1. Dušinkový Tesák

Dovolte nám pozvat vás na první ročník Dušinkového Tesáka! Čeká vás 6,5 km canicross příjemnou krajinou, závod v maskách, dětské závody, dobré jídlo, svařák i táborák a pochopitelně spousta krásných cen!
Kružberk, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Bruntál

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Bruntále.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Bruntál

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Bruntále.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Břidličná

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Břidličné
Břidličná, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Břidličná

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Břidličné
Břidličná, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Břidličná

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Břidličné
Břidličná, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Moravský Beroun

Zveme vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Moravském Berouně.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Cvilínské šlápoty

Procházka podzimní přírodou v lesích na Cvilíně u Krnova, akce i pro rodiny s dětmi.
Krnov, Moravskoslezský kraj

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria

Vodní nádrž Slezská Harta vám nabízí možnost brázdit její hladinu na replice historické lodi Santa Maria či v elektrolodi Harta. Vyhlídkovou lodí si můžete vychutnat okružní plavbu po vodní nádrži, je však třeba se předem objednat v informačním centru.
Leskovec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Jako Kryštof Kolumbus na vyhlídkové lodi Santa Maria

Přehradu Slezská Harta mezi Leskovcem nad Moravicí, Roudnem a Novou Plání na Bruntálsku brázdí v letní sezóně vyhlídková loď Santa Maria. Máte tak možnost využít plavby na lodi, která svým jménem i vzhledem připomíná legendární loď Kryštofa Kolumba.
Leskovec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.
Leskovec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Vápenná pec u Slezské Harty

Vápennou pec z roku 1912 objevíte nedaleko přehrady Slezská Harta. Pec má kruhový půdorys, výšku zhruba 4 metry, tloušťku stěn 1 metr. Kolem pece prochází cyklostezka.
Leskovec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Půjčovna mořských a sit-on-top kajaků na Slezské Hartě

Jsme půjčovna mořských a rekreačních sit-on-top kajaků na Slezské Hartě. Půjčujeme kompletní vybavení a lodě, které Vám umožní vydat se na krátké romantické pádlování, nebo i vícedenní dobrodružné vodní putování po této krásné a tiché vodní nádrži na hranici Severní Moravy a Slezska.
Razová, Moravskoslezský kraj

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách

Velký Roudný je kupovitý vrchol, který se tyčí nad vodní nádrží Slezská Harta. Hora je nejvyšší a nejzachovalejší stratovulkán Nízkého Jeseníku. Na jeho vrcholu se nachází zděná kaple z roku 1933, která byla obnovena v roce 1998.
Roudno, Moravskoslezský kraj

Rozhledna Velký Roudný v Jeseníkách

Rozhledna na Velkém Roudném, nejvyšším vulkánu v Nízkém Jeseníku, byla postavena v roce 2007.
Roudno, Moravskoslezský kraj

EquiRelax Slezská Harta

Jen 10 km od města Bruntál, hodinu cesty z Olomouce či Ostravy, v úžasné krajině klidu s krásnými výhledy na přehradu Slezská Harta, blízké sopky i hřebeny Jeseníků. To je Razová.
Razová, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Glamp U Rozmařilého Námořníka

Glamp U Rozmařilého Námořníka je malý rodinný glamping, nabízející ubytování v komfortně vybavených stanech s postelemi hned u přehrady Slezská Harta, s dětským hřištěm, zázemím a loďkami zdarma k dispozici.
Razová, Moravskoslezský kraj

Chata Roudno

Jednoduše vybavená chata se nachází v obci Roudno 80 m od vodní hladiny přehrady.
Roudno, Moravskoslezský kraj

Chata Harta

Pobyt v Jeseníkách s ubytováním v komfortním zrekonstruovaném rodinném domě na břehu přehrady Slezská Harta nedaleko Bruntálu.
Roudno, Moravskoslezský kraj

Centrum Slezská Harta

Rekreační, rehabilitační a školící centrum Slezská Harta se nachází v jižní části obce Razová v Moravskoslezském kraji, na břehu vodní nádrže Slezská Harta. Celé území leží v hojně navštěvované turistické oblasti – Jeseníky.
Razová, Moravskoslezský kraj

Hájenka Na Volárně

Ubytování Na Volárně je zrekonstruovaná hájenka v obci Roudno, která je ideální pro rodinnou dovolenou nebo pro skupinové akce, svatby, oslavy, promoce apod. Celý objekt je oplocen a jeho poloha v krásné přírodě vám zajistí klid a soukromí.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Penzion a restaurace U Kata

Restaurace U Kata je pro každého, kdo hledá výbornou kuchyni za dobré ceny ve velmi stylovém interiéru. Salonek je ideální pro pořádání svateb, firemních večírků, prezentací, školících akcích a mnohých jiných.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Davidův mlýn v Kružberku

Davidův mlýn ve Slezsku nabízí denně čestvé ryby v restauracích Vážka a Rybářská bašta, pokoje i apartmány s vlastní kuchyňkou, nádhernou přírodu, keramickou dílnu, wellness, venkovní vyhřívaný bazén, lanové centrum, veřejný puting golf.
Staré Těchanovice, Moravskoslezský kraj

Cukrárna u rybníka Bruntál

Přijďte posedět do příjemné cukrárny – kavárny rodinného typu, kde ochutnáte množství vynikajících zákusků podle domácích receptur. V cukrárně si vyberete také z široké nabídky kávy a ostatních nápojů, včetně fresch džusů.
Bruntál, Moravskoslezský kraj