Úvod > Co chcete dělat? > Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6
Letní sporty

Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6

Stadion, na němž se každoročně odehrává celá řada domácích i mezinárodních závodů zařadil Prahu už ve 30. letech 20. století mezi úzkou řadu měst disponujících na svém území plochou dráhou. Nachází se na Praze 6 mezi Břevnovským klášterem a oborou Hvězda.
Plochá dráha Auto Klubu Markéta se stává dějištěm mnoha atraktivních závodů a je k dispozici všem fandům motorových sportů. Již několikátý rok hostí jeden ze závodů Grand Prix na klasické dráze. Něžné označení Markéta dala stadionu v sousedství stojící bazilika svaté Markéty Břevnovského kláštera.

Plochodrážní závod se poprvé v historii jel v australském Brisbane na dráze určené pro koňské dostihy. Motocyklové závody na čtyři kola se konaly roku 1920. U nás uspořádal první závody 9. června 1928 Motoklub Vysokoškolského sportu první amatérský závod na Letné. Už o rok později se jela Zlatá přilba v Pardubicích. V Praze se plochá dráha přestěhovala z Letné na Strahov, kde v roce 1933 sledovalo závody na 250 tisíc diváků.

V 50. letech minulého století bylo rozhodnuto o přestavbě lehkoatletického stadionu Na Markétě. Atletům nevyhovoval pro nepříznivé povětrnostní podmínky, a tak byl opět přidělen plošinářům. První závod se tu jel v roce 1957. Původně se na stadion vešlo 13 tisíc diváků. Po rekonstrukci, kdy byly z důvodu bezpečnosti přestavěny tribuny pro sezení, tu vzniklo necelých 10 tisíc míst. Ze skromných začátků vyrostl na Markétě plochodrážní stadion, na němž se každoročně odehrává řada domácích i mezinárodních závodů.
Zobrazit více

Provozovatel

Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha

U Vojtěšky 11
162 01 Praha 6
Tel.:
+420 233 358 487
Email:
ticket@speedway-p...
WWW:
www.speedway-prag...
GPS:
50,084607 14,350501
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
 

Časová náročnost

2,5 hodiny