Úvod > Co chcete dělat? > Planetární stezka údolím Vltavy
Příroda

Planetární stezka údolím Vltavy

Na severním okraji Prahy vzniklanová naučná stezka. Začíná kousek od psího útulku v Troji a pokračuje dále po směru toku Vltavy. Stezka znázorňuje zmenšenou Sluneční soustavu v poměru 1 : 1 000 000 000. Z mnoha pohledů je to unikátní zobrazení Sluneční soustavy.
Planetární stezka je model Sluneční soustavy v měřítku 1:1 000 000 000, zahrnující 34 různých kosmických těles v 17 zastaveních naučné stezky, rozmístěných podél toku Vltavy od Tróje až do Máslovic.

Návštěvníci zde najdou Slunce, planety, velké měsíce a dokonce i trpasličí planety. Každé těleso je představováno koulí či kuličkou z nerezu (pouze Slunce je betonové) miliardkrát menší než objekt sám, a také vzdálenosti mezi nimi jsou zmenšeny ve správném poměru. Stezka je vybavena tabulkami se stručným popisem každého objektu, takže poskytne zajímavý cíl pro pěší či cyklistický výlet a zároveň i poučí.

Planetární stezka údolím Vltavy dává projektu možnosti, které jiné planetární stezky u nás nemají. To je přibližně 4 km téměř přímé cesty, většinou s možností volného výhledu na další tělesa sluneční soustavy (Slunce – Saturn). Tedy ta tělesa, která můžete vidět na obloze i bez dalekohledu. Celou soustavu si můžete v reálu sami projít a udělat si tak představu o naší Sluneční soustavě.