Úvod > Co chcete dělat? > Pivovarské muzeum v Hanušovicích – pohled do historie pivovarnictví
Kultura

Pivovarské muzeum v Hanušovicích – pohled do historie pivovarnictví

Expozice v pivovaru Holba mapuje historii pivovarnictví na Hanušovicku od jeho počátků až po současnost. Najdete zde právovárečné listy na pergamenu i staré řemeslné nástroje, ale také suroviny, bez kterých by pivo nikdy nevzniklo.
Muzeum zajímavě mapuje vývoj pivovarnictví na Hanušovicku. Prohlédnete si historické exponáty – nástroje a zařízení, které se kdysi při výrobě piva používaly. Uvidíte dřevěné sudy, coby pýchu bednářského řemesla, staré sladovnické lopaty, hoblíky nebo historická výčepní zařízení, připomínající atmosféru dřívějších hospod. Je možné si prohlédnout oprávnění k vaření piva, které dokládají staré právovárečné listy na pergamenu i listy tovaryšské.

Kromě vlastní výroby piva vás expozice seznámí se surovinami, pro výrobu zlatého moku nezbytnými, a připomene i jejich složitou dopravu v době koňských povozů. Expozici „oživují“ voskové figuríny sládka a dvou štamgastů v životní velikosti.

Příjemné je i to, že hned po prohlídce můžete zlatý mok také ochutnat. Pod muzeem je totiž umístěna stylová restaurace, kde v příjemné atmosféře u krbu a uprostřed trámoví můžete vychutnávat lahodné doušky „ryzího piva z hor“. Objekt muzea v Hanušovicích nabízí také komfortní ubytování v moderně zařízených apartmá s 1 až 3 lůžky.
 

Nová expozice 2022

Hanušovický pivovar otevřel v roce 2022 zcela novou expozici. Zájemci si mohou prohlídku projít jak po vlastní ose, tak s výkladem průvodce. Expozice poskytuje náhled do historie pivovaru, ale také do Wlachova pivovaru Šumperku nebo pivovaru na Třemešku, které se v roce 1906 k hanušovickému pivovaru připojily. Ve druhé části výstavy jsou dochované především osobní listy zaměstnanců pivovaru, nebo deputátní značky. Nechybí ani historické fotografie.

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Mamutov u Chrastic

Kemp Mamutov u Chrastic

Staré Město, Olomoucký kraj
Chata Vlčina pod sjezdovkou Štědrákova Lhota

Chata Vlčina pod sjezdovkou Štědrákova Lhota

Ruda nad Moravou, Olomoucký kraj