Úvod > Co chcete dělat? > Pivovarská naučná stezka v Jihlavě
Zážitky

Pivovarská naučná stezka v Jihlavě

Pivovarská naučná stezka byla v jihlavském pivovaru slavnostně otevřena 13. prosince 2013.
Pivovarská naučná stezka v sobě snoubí historii Královského města Jihlavy a příběh jednoho z mnoha původních řemesel sladovnictví a právovárečného pivovarnictví. Je mnoho měst, kde tato symbióza přetrvala věky, je málo měst (Jihlava a Pivovar Jihlava k nim patří), kde přetrvala tato kontinuita až do současnosti.

O tradici vaření piva v Jihlavě se dozvíte na dvanácti infodeskách. První zastavení je u sousoší piety v blízkosti obchodního centra City Park. Odtud pak stezka vede k historické budově jihlavského pivovaru. Trasa neopomíji ani významné historické události jako například obsazení Jihlavy Švédy. Na panelech jsou také zobrazeny iluminace cechovních zpráv.

Generace lidí, jejich příběhy, úspěchy a pády, jejich úsilí a snažení, radosti a strasti. To vše vám stezka nabídne. Nostalgie za nádherným uplynulým časem, atmosféra minulosti, malebná zákoutí, městské pivovárky, sladovnické a významné právovárečné domy, hostince s jejich neopakovatelnou atmosféru s odérem tabáku, piva, kořalky a pachu dobových toalet...

Stříbrná Jihlava může být vzorem např. v brilantní normě ve svém Horním zákonu, který přetrval a potvrdil svou kvalitu staletí. Může být také příkladem prožitého pospolitého soužití, Čechů a Němců. Má své skvosty v chrámech a duchovním působení Dominikánů, Premonstrátů, Minoritů, Jezuitů a evangelíků. Vedle již vzpomínaných měšťanských domů, pivovárků, hostinců tak třeba sladovnický oltář a náhrobky pod podlahou kostela sv. Jakuba Většího, archiválie a dokumenty.

Pivo je nápoj provázející lidstvo cca 10 tisíc let. Po významnou část této doby byl také běžnou a důležitou součástí jídelníčku. Nabízí pestrou škálu cca 150 různých pivních stylů. Jihlavská pivovarská historie zde má své významné místo, což dokumentuje třeba pojednání Tadeáše Hájka z Hájku. Má také svá specifická piva jako Marzbier, Alte Bier, Grand (t) de Bier. Nejde jí však oddělit od samotné historie města a jeho života. Proto je stezka ozvláštněna historickými událostmi a protkaná ochutnávkou příběhů z života běžných občanů.

Příjemnou procházku Pivovarskou naučnou stezkou přeje Jaromír Kalina (sládek, ředitel Pivovaru Jihlava).

Pokud si projdete Pivovarskou naučnou stezku, můžete si zakoupit v Pivovarské restauraci nebo v Pivovarské prodejně za 20 Kč pamětní plaketku. Kromě toho zde jsou k dostání i turistické známky.

Provozovatel

Pivovar Jihlava

Vrchlického 2
586 01 Jihlava
Tel.:
+420 567 564 111
Email:
info@pivovar-jihl...
WWW:
www.pivovar-jihla...
WWW:
www.pivovar-jihla...
GPS:
49,397410 15,582554
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Jihlava, Kraj Vysočina
Kavárna Bioscop v Jihlavě

Kavárna Bioscop v Jihlavě

Jihlava, Kraj Vysočina
Vila Eden

Vila Eden

Jihlava, Kraj Vysočina
Pekárna Veselo

Pekárna Veselo

Jihlava, Kraj Vysočina