Úvod > Co chcete dělat? > Pivovar se sladovnou v Nové Pace – Novopacké pivo
Zážitky

Pivovar se sladovnou v Nové Pace – Novopacké pivo

Díky nepřetržité tradici výroby piva v novopackém pivovaru a citlivě provedeným rekonstrukcím a stavebním úpravám v duchu původní architektury, můžeme dnes vidět pivovar tak, jak byl v roce 1872 postaven a prohlédnout si, jak je pivo i dnes vařeno v původních prostorách.
Zrekonstruované historické secesní budovy, klasický způsob vaření piva ve spojení s moderními poznatky a technologiemi, představují dobrý základ nejen pro výrobu kvalitního, tradičního českého piva, ale i rozvoj turismu.

Historie vaření piva v Nové Pace sahá hluboko do minulosti. V 16. století byla městu Nová Paka panem Buriánem Trčkou z Lípy udělena listina, kterou se povolovala stavba sladovny a pivovaru, vaření a prodej piva. Z historický pramenů je ale známo, že pivovar i sladovna stávaly v tomto městě již dlouho předtím. Dříve, než byl založen současný akciový pivovaru se sladovnou v 19. století, byly na kumburském panství, kam tehdy patřila i Nová Paka, další dva pivovary – v Dřevěnici a v Pecce. Oba vlastnil tehdejší majitel celého kumburského panství Karel kníže Trautmannsdorf. Po vybudování moderního pivovaru v Nové Pace byly oba časem uzavřeny. Základní kámen pivovaru v Nové Pace byl položen r. 1871 a již během prvního roku byla uvařena historicky první várka. Od dob svého založení se pivo nikdy nepřestalo vařit. V současnosti akciová společnost Pivovar Nová Paka vaří 7 druhů piv. Exkurze s průvodcem se standardně pořádají pro skupiny o počtu minimálně 10 osob.

Pivovar Nová Paka pro vás připravuje celou řadu kulturních akcí, již dnes se můžete těšit na červnové Slavnosti Slunovratu, kompletní zabezpečení akcí ve Štikovské rokli, klasickou pouť v srpnu a den otevřených dveří v říjnu.

Základní kámen pivovaru v Nové Pace byl položen r. 1871 a již během prvního roku byla uvařena historicky první várka. Od dob svého založení se pivo nikdy nepřestalo vařit. V současnosti akciová společnost Pivovar Nová Paka vaří 7 druhů piv. Pivovar v Nové Pace je výrazně orientován na export, cca 40% produkce směřuje do zahraničí. Tradičním trhem pro novopacké pivo jsou USA, pobaltské státy, Německo, Polsko, Izrael, Jižní Korea a Finsko.

V současné době podnik zaměřuje své aktivity také na oblast cestovního ruchu. Zrekonstruované historické secesní budovy, klasický způsob vaření piva ve spojení s moderními poznatky a technologiemi, představují dobrý základ nejen pro výrobu kvalitního, tradičního českého piva, ale i rozvoj turismu. K pořádání různých druhů oslav, firemních a soukromých rautů je k dispozici restaurace na varně s kapacitou 80 míst se zázemím pro ochutnávku piva přímo z výroby. Pivovar nabízí také exkurze a různé firemní akce.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Bezbariérové ubytování

Bezbariérové ubytování

Nová Paka, Český ráj
Restaurace a pension Mája Nová Paka

Restaurace a pension Mája Nová Paka

Nová Paka, Český ráj
Relaxace a sportování v kempu Pecka

Relaxace a sportování v kempu Pecka

Pecka, Krkonoše a Podkrkonoší