Úvod > Co chcete dělat? > Pivovar Mordýř v Dolních Ředicích u Holic
Gurmánská turistika

Pivovar Mordýř v Dolních Ředicích u Holic

V březnu 2013 byl v Dolních Ředicích založen pivovar Mordýř. Vaří se zde tradičním řemeslným způsobem z českých surovin, ale svátečně lze ochutnat i pivo např. ze zahraničních chmelů. Ohlasy na tuto pestrost jsou velmi pozitivní a tak sem nachází cestu i lidé, kteří standardní pivo nepijí.
Pivo není pasterované, filtrované, nijak stabilizované a při výrobním procesu nejsou používány žádné chemické prostředky. Mírná sedlina či zákal není závadou, někteří fajnšmekři ho dokonce vyžadují, každopádně je to pivo bohaté na minerály i vitamíny. Je nutné ho ovšem skladovat v chladu, či lépe neskladovat vůbec, ale hned se mu podívat na dno.

A jaké piva zde můžete ochutnat? Například Světlý ležák – příjemně zlatý v barvě, vydatný v chmelové hořkosti a plný v chuti. Granátový ležák je polotmavé pivo, které vzniká ze čtyřech druhů sladu. Má spíše suché doznívání a decentní karamelovou chuť.

Amber IPA s nakuřovaným sladem je svrchně kvašené pivo, kde při kvasném procesu, narozdíl od českých piv, vznikají odlišné aromatické látky a doplňují se s citrusovými vůněmi speciálních odrůd amerických chmelů.

IPA světlá (india pale ale) – hořké, hořčí, nejhořčí! Světlejší sestra dark ipy. Milovníci chmelových symfonií jistě ocení toto svrchně kvašené pivo jantarové, až granátové barvy a citrusové vůně i chuti, která opět přichází z amerických chmelů, na kterých jsme opravdu nešetřili.

Vídeňský speciál - stupňovitost více než 14% epm se z něho dělá pivo tzv.speciální, což koneckonců také zní dobře. Barva je příjemně měděná a hořkost decentnější než u českých speciálů. Pivo je vhodné pro zpříjemnění sychravých podzimních měsíců a k nedělnímu obědu. A všem ostatním obědům.

Žitná IPA 14% (tmavá) – kromě vyšší stupňovitosti, je toto pivo odlišné přídavkem žitného sladu. Sladů je tam mimochodem celkem pět druhů a jsou v kombinaci, která tvoří pivo hutné, tělnaté, ale zároveň chuťově vyvážené a dobře pitelné. Výrazná je chuť karamele a žita, v závěru se rozplyne doznívání praženého sladu. 

Sváteční 14% – světlý, dvourmutově vařený speciál, s výraznější hořkostí a příjemnou plností. V barvě tmavě zlatý a sezónní.

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační středisko P.A.R.K. Vysoké Chvojno

Rekreační středisko P.A.R.K. Vysoké Chvojno

Vysoké Chvojno, Pardubický kraj
Penzion Zámeček

Penzion Zámeček

Vysoké Chvojno, Pardubický kraj
Restaurace pod Kunětickou horou

Restaurace pod Kunětickou horou

Ráby, Pardubický kraj
Pivovar U Vojtěchů

Pivovar U Vojtěchů

Pardubice, Pardubický kraj