Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce
Pěchotní srub T-S 19 Turov v červnu 2020
Památky

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce

Chcete-li se vrátit zpět do roku 1938,a připomenout si, tehdejší vypjatou atmosféru v československém pohraničí, navštivte pěchotní srub T-S 19 Turov, nacházející se v zatáčce u silnice Červený Kostelec-Stárkov. Srub rekonstruuje sdružení Klub vojenské historie T-S 19 Turov z.s.

Objekt československého pohraničního opevnění z let 1935-1938, ve kterém se nachází přívětivé moderní muzeum, ve kterém si přijdou a své nejen zájemci o historii, ale také děti. Objekt se nachází na severním svahu Jestřebích hor v lese Maternice, vpravo od silnice Červený Kostelec – Stárkov v prudké levotočivé zatáčce. 

Technický popis:
Betonáž proběhla jako poslední v rámci stavebního podúseku Zbečník, a to ve dnech 12. až 15. května 1938. V levé střelecké místnoti se nacházel protitankový kanón škoda ráže 47mm spřažený s těžkým kulometem vz.37 a kulometné dvojče vz.37. V pravé střelekcé místnosti se nacházelo už jen kulometné dvojče. Komunikaci Stárkov – Červený Kostelec měl tento objekt schránit společně se sousedním objektem T-S 20 Na pláni. Objekt má tři granátové skluzy, tři střílny N pro lehký kulomet vzor 26, dva zvony pro lehký kulomet vzor 26, vlevo se třemi střílnami, vpravo se čtyřmi střílnami. Objekt byl po stavební stránce dokončen. Revizní šachta odpadu byla vybudována vpravo cca 1,5m od ochranného příkopu. Kamenná rovnanina a zához provedeny z 50%. Střešní zásyp byl dokončen a oset trávou. Elektroinstalace, vodoinstalace a vzduchotechnika byly téměř dokončeny. Dva zvony pro lehký kulomet, diesel agregát a čerpadlo nebyly osazeny. Zbraň L1 byla namontována. Osádka objektu byla 29 mužů z I. praporu hraničářského pluku 17, v míru byla polovina osádky ubytována v kasárnách v Červeném Kostelci.

Co u nás uvidíte:
Čeká vás neopakovatelný zážitek z prohlídky jednoho z nejzničenějších objektů II. římské odolnosti v celém Československu. V rámci prohlídky shlédnete pod vedením milého a ochotného průvodce bojové i týlové patro objektu. Na objektu máte jedinečnou možnost shlédnout interiér srubu, v takovém stavu, v jakém by ho nalezli naši předci v roce 1945 po osvobození, včetně unikátních pozůstatků po zkouškách kumulativních náloží či dělostřeleckém postřelování. Průvodce velmi rád zodpoví vaše dotazy i ohledně zbraní a přiblíží vám na oblíbených fotografiích před/po stav objektu 1938-1990 1990-2009 a 2009-2013. V objektu jsou umístěny modely těžkého i lehkého opevnění a lehký kulomet vz.26 a těžký kulomet vz.37, se kterými se můžete vyfotografovat. Po prohlídce interiéru budete provedeni vně objektu a shlédnete vnější prvky objektu jako jsou ústí granátových skluzů, střílny a revizní šachta. Prohlídka a výklad budou podle vašich potřeb přizpůsobeny, proto je vhodná i pro bunkrologické nadšence, ale i pro rodiny s dětmi, mládež, seniory ale i pro ženy.

Objekt je nově otevřen pravidelně, a to každý poslední vínekd v měsíci, od února do listopadu (vyjma října), kdy se na objektu konají i pravidelné pracovní a rekonstrukční akce.

Zahájení turistické sezóny na Turově

První otevírací víkend na pěchotním srubu T – S 19 Turov nabídne komentované prohlídky exteriéru a interiéru objektu, prohlídku modelů pevnostních objektů nebo možnost prozkoumání okolí objektu z improvizovaného pozorovacího stanoviště v šachtě pancéřového zvonu.
Hronov, Královéhradecký kraj

Kraslice Hany Váňové

Velikonoční výstava v prostorách Čapkova mlýna – Staré papírny v Hronově
Hronov, Královéhradecký kraj

Velikonoční Dřevěnka

Velikonoční výstava ve Staré škole Dřevěnce v Polici nad Metují.
Police nad Metují, Královéhradecký kraj

Jaroslav Dušek a Ondřej Smeykal – Mluvka a Trouba

Srdečně vás zveme na plynoucí, improvizovaný večer Jaroslava Duška za hudebního doprovodu na archaický gong a australské didgeridoo.
Úpice, Královéhradecký kraj

Večerní prohlídky na státním zámku v Náchodě

Přijďte si s námi připomenout si s nimi spojené příběhy na hraných večerních prohlídkách, na kterých potkáte oživlé postavy členů nejvýznamnějších rodů, které náchodský zámek vlastnily.
Náchod, Královéhradecký kraj

Velikonoční dílna

Tradiční velikonoční dílna pro děti i dospělé.
Náchod, Královéhradecký kraj

Velikonoce na náchodském zámku

Velikonoční akce na zámku.
Náchod, Královéhradecký kraj

První máj na zámeckém kopci v Náchodě

Interaktivní prohlídky.
Náchod, Královéhradecký kraj

Muzeum čs. opevnění u obce Chlívce

V muzeu věnovaném 2. světové válce naleznete mnoho zajímavých exponátů včetně dobové výstroje a výzbroje.
Stárkov, Královéhradecký kraj

Kouzelný svět skřítků – hry v přírodě

Rádi s dětmi hrajete šipkovanou nebo lovíte kešky? Baví vás zkoumat opuštěné jeskyně nebo lomy? Tak to se musíte vydat prozkoumat linii bunkrů z 2. světové války poblíž Hronova ve Východních Čechách. Hledejte ukryté krabičky, plňte úkoly a získejte poklad!
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Kamenný kruh Semeno života pod Jestřebími horami

Pod vrcholem Turov u Jiráskovy chaty se nachází kamenný kruh, nazvaný Semeno života. Nyní je bohužel kruh oplocený a není volně přístupný.
Hronov, Královéhradecký kraj

Kryštofovy kameny u Odolova – zkamenělé stromy v Jestřebích horách

Kryštofovy kameny najdete asi jeden kilometr jihovýchodně od Odolova při zelené turistické značce. Jsou známé také pod názvem Kryštofova skála. Jedná se o dva zkamenělé stromy prostoupené slepenci.
Rtyně v Podkrkonoší, Královéhradecký kraj

Mlýn Dřevíček – Mlynářské muzeum v Horním Dřevíči

Potomek původního mlynáře znovu otevřel jediný funkční mlýn v Královéhradeckém kraji. Mlýn Dřevíček vás zve k návštěvě malého muzea v oboru mlynářském a k poznání práce mlynáře a jeho pomocníků jak se odehrávala v malém venkovském mlýně v období mezi světovými válkami.
Hronov, Královéhradecký kraj

Adrenálium ve Velkém Dřevíči s největší krytou motokárovou dráhou

Užijte si ďábelskou jízdu za volantem na dráze kryté motokárové dráhy ve Velkém Dřevíči. Mimo to zde můžete vyzkoušet i paintball, golf, pirátský koráb s prolézačkoustrašidelné bludiště, míčové hry, tenis nebo petanque.
Hronov, Královéhradecký kraj

Křížová cesta ve Stárkově

Křížová cesta začíná nad kostelem svatého Josefa a pokračuje několik set metrů nahoru podél lesa.
Stárkov, Královéhradecký kraj

Pěchotní srub T-S 5 U Křížku v Hronově

Objekt byl postaven v roce 1937 v rámci československého pohraničního opevnění proti nacistickému Německu. Uvnitř jsou postupně rozšiřovány expozice z historie čs. opevnění, na památku obránců hranic ČSR.
Hronov, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Srub Karolínka v Maršově nad Metují

Ubytování ve stylovém srubu nedaleko Adršpašských a Teplických skal. Klidné místo pro rodiny s dětmi. Mnoho turistických stezek i cyklotras. Kapacita srubu je 10 lůžek.
Velké Petrovice, Královéhradecký kraj

Dvůr Haniš

Romantický penzion v barokní krajině Broumovska. Komfortní ubytování v rekonstruovaném venkovském stavení v malebném údolí obce Maršov nad Metují.
Velké Petrovice, Královéhradecký kraj

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.
Hronov, Královéhradecký kraj

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Kemp Brodský se nachází uprostřed turisticky nejkrásnější a nejzajímavější oblasti České republiky mezi Babiččiným údolím, Červeným Kostelcem a Náchodem. Samotný kemp leží na břehu rybníka Brodský, který je obklopen březovým hájem, velkou travnatou pláží a má písčité, pozvolna klesající dno.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Máte chuť strávit příjemné chvíle s přáteli či rodinou v malebném údolí v CHKO Broumovsko? Přijeďte do roubenky Skalka, nudit se nebudete v žádném ročním období. Nabízí se zde útulné ubytování v klidném prostředí na dosah přírody.
Česká Metuje, Královéhradecký kraj

Tábořiště a autokemp Špinka u Olešnice

Veřejné tábořiště na travnatém břehu rybníku Špinka je vhodné pro stanování, pobyt v karavanech a v chatkách – zejména pro rodiny s dětmi a s domácími mazlíčky. Je zde skvělé koupání na upavené travnaté pláži s pozvolným vstupem do vody a písčitým dnem.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Restaurace U Bulánka

Vybrat si ze široké nabídky jídel a krajových specialit můžete v restauraci U Bulánka nedaleko Jestřebích hor v Podkrkonoší, která leží na hlavní trase mezi Trutnovem a Náchodem. Název "U Bulánka" má mnohaletou tradici v místním pohostinství a je symbolizován psem se soudkem rumu.
Batňovice, Královéhradecký kraj

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.
Police nad Metují, Královéhradecký kraj