Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech
Kultura

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého červeného kříže. V roce 2022 zde byla otevřena nová expozice.

Historie Muzea Alice G. Masarykové a ČČK

Dům, ve kterém se dnes nachází muzeum, nechala Alice G. Masaryková na vlastní náklady v roce 1928 vybudovat pro místní pobočku Československého červeného kříže. Budova včetně okolní zahrady pak sloužila jako vzorný sociální dům a jedna z prvních poradna pro matky s dětmi, a to až do roku 1991. Slavnostnímu zahájení výkopu základů domku byli v neděli 27. května 1928 přítomni dr. Alice Masaryková, prezident T. G. Masaryk, ministr zahraničí Edvard Beneš a američtí hosté (dodnes se z tohoto aktu dochovaly fotografie i filmové záběry).

Poté, co domek přestal sloužit jako poradna pro matky s dětmi, nabídl jeho prostory majitel domku Český červený kříž Okresnímu muzeu Rakovník, které v Lánech budovalo pobočku věnovanou prezidentu Masarykovi.
Dne 2. května 2002 zde byla otevřena Pamětní síň Alice G. Masarykové s malou expozicí. Bohužel domek, který by dlouhodobě ve vlastnictví Českého červeného kříže, nebyl v dobrém technickém stavu a rozsáhlejší investice ze strany muzea nebyla možná. Situace se změnila až v roce 2017, kdy byl objekt za 2 miliony korun odkoupen Úřadem Středočeského kraje a stal se součástí lánské pobočky Muzea T. G. M. Rakovník, p.o.

Muzeum následně využilo výzvy IROP a ještě v roce 2017 připravilo projekt pro rekonstrukci budovy a vybudování nové expozice. Projekt sice uspěl, ale v konkurenci dalších projektů již na něj nebyly alokovány finanční prostředky. Nakonec ale finance na rekonstrukci objektu schválil zřizovatel Muzea Středočeský kraj a po peripetiích s výběrovým řízením se konečně dne 18. března 2020 začalo rekonstruovat. Začátkem září 2020 téměř po třech letech navíc přišla zpráva, že byly uznány finanční prostředky na původní projekt zpracovaný pro IROP. Rekonstrukce se tak začala opět řídit iropovými pravidly, ale zároveň byla také zajištěna finanční stránka celého projektu. Autoři projektu se také rozhodli změnit název objektu z Pamětní síně Alice G. Masarykové a ČČK na Muzeum Alice G. Masarykové a ČČK, což lépe odpovídá současným muzejním standardům.

Díky dotaci tak bylo možné kompletně zrekonstruovat celou stavbu. Došlo k novému vystavění krovu a střechy, vybudování nového zdroje topení, kompletní výměně elektroinstalace, rozvodů vody, odvlhčení objektu, položení nových podlah, vybudování datových rozvodů a nainstalování nové EPS a EZS včetně kamerového systému, rekultivaci zahrady a vybudování pítka v zahradě. Celý objekt je bezbariérový včetně bezbariérové plošiny a toalety pro hendikepované návštěvníky. Díky iropové dotaci zde zároveň vznikla zcela nová a moderní expozice, která návštěvníky seznamuje s historií vzniku domku, který dlouhá léta sloužil jako poradna pro matky s dětmi, s osobností Alice G. Masarykové a historií Červeného kříže včetně Československého červeného kříže.

EXPOZICE ALICE G. MASARYKOVÁ
Muzeum Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže prezentuje osobnost Alice G. Masarykové a historii Červeného kříže včetně Československého červeného kříže. V přízemí objektu je instalována rekonstrukce bytu Alice G. Masarykové s autentickým Aliciným nábytkem a rekonstrukci dobové čekárny pro marky s dětmi. V prvním patře se expozice věnuje především historii světového Červeného kříže s důrazem na období první světové války a válečných konfliktů vůbec. Prostor je zde ale situován tak, že se dá zároveň využít k přednáškám a besedám či jako místo k setkávání. Expozici doplňují interaktivní hry a videa.

Aktuality

Den s T. G. M. v Lánech

Tradiční akce k výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka proběhne 9. března v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech.
Lány, Středočeský kraj

Festival vína (Ne)vinné Lány 2024

Festival vína konaný v prostorách Muzea T. G. Masaryka v Lánech za účasti renomovaných tuzemských vinařů ze všech moravských a českých vinařských podoblastí. 8. ročník festivalu (Ne)vinné Lány 2024 se uskuteční v sobotu, dne 27. dubna 2024 od 11:00 do 19:00 hodin.
Lány, Pardubický kraj

Kde bydlely panenky našich maminek a babiček

Od pátku 8. března do soboty 20. dubna 2024 se do Muzea Nové Strašecí můžete přijít podívat na novou výstavu s názvem Kde bydlely panenky našich maminek a babiček.
Nové Strašecí, Středočeský kraj

Autorská výstava obrazů – Luděk Dvořák

Autorská výstava obrazů pana Luďka Dvořáka v Muzeu Nové Strašecí.
Nové Strašecí, Středočeský kraj

Nordic Walking výšlap – k tuchlovické haldě

Nordic walking výlet na Kladensku – výšlap k tuchlovické haldě.
Žilina, Středočeský kraj

Libušínský festival historie – Bitva Libušín 2024

V údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše se pořádá už 31. ročník největšího středověkého festivalu u nás. Setkání 2 000 šermířů od nás i zahraničí, zakončené mohutnou bitvou, nabízí vynikající způsob strávení sobotního odpoledne pro zájemce o historii a rodiny s dětmi.
Libušín, Středočeský kraj

Zažijte Kladno

Zažijete Kladno z jiné perspektivy – jako krásné místo setkávání nejen místních obyvatel.
Kladno, Středočeský kraj

Pohádkový les – Cesta kolem světa ve Smečně

Pohádkový les pro všechny děti od 2 let.
Smečno, Středočeský kraj

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.
Lány, Středočeský kraj

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov je místem posledního odpočinku prvního prezidenta československé republiky T. G. Masaryka a členů jeho rodiny.
Lány, Středočeský kraj

Pražsko – lánská koněspřežní dráha

Jednalo se o druhou úzkorozchodnou koněspřežní železnici na evropské pevnině. Trať měla vést z Prahy až do Plzně, ale skončila po 62 kilometrech v lese u Brejle. Dráha sloužila původně k transportu dřeva z Křivoklátska, později byla dopravní tepnou zásobující Prahu kladenským černým uhlím.
Lány, Středočeský kraj

Masarykova jezdecká socha v Lánech

U příležitosti 160. výročí narození prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka byla v Lánech odhalena jeho jezdecká socha. Socha je dílem sochaře Petra Nováka a je umístěna před Muzeem TGM v Lánech.
Lány, Středočeský kraj

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.
Lány, Středočeský kraj

Kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš v Lánech

Rokoková zámecká kaple z poloviny 18. století, propojená v prvním patře krytou chodbou (prampouchem) s východním křídlem zámecké budovy. Dnes slouží jako lánský farní kostel.
Lány, Středočeský kraj

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.
Lány, Středočeský kraj

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.
Lány, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Lánské cukrářství

Ochutnáte dorty z čerstvého špenátu, sušeného pivního sladu, máslových dýní ale i klasické karamelové větrníky. Denně nabízíme, zde vyrobené cukrářské výrobky, o kterých budete vyprávět svým známým .
Lány, Středočeský kraj

Restaurace Narpa

Dbáme na tradice obce Lány jakožto sídla našich prezidentů. Rodinná restaurace s kvalitní českou kuchyní a Plzeňským pivem. Skvělé speciality ze zvěřiny
Lány, Středočeský kraj

Zmrzlina 2AD v Kačicích

Podnik 2AD v Kačicích na Kladensku je schopný vyrobit až 100 druhů této studené pochoutky. Před populárním podnikem se často stojí fronty. Druhy zmrzlin jsou zde opravdu různorodé, například angreštová, arašídová, kaštanová, jablečný koláč, punčová, zázvorová, maková, rebarborová…
Kačice, Středočeský kraj

Restaurace Racek v Srbech

Restaurace Racek u Turyňského rybníku v obci Srby je velmi častým cílem cyklistů.
Tuchlovice, Středočeský kraj

Agra Řisuty

AGRA Řisuty se zabývá rostlinnou a živočišnou zemědělskou výrobou na Slánsku a Rakovnicku ve Středních Čechách, kde obhospodařuje cca 2650 ha zemědělské půdy.
Ledce, Středočeský kraj

Camping Bucek u Řevničova

Camping Bucek se nachází 30 km západně od Prahy, v malebné části středních Čech. Leží v přírodním parku Džbán na břehu Buckého rybníka. Nedaleko leží také Krušovice a Rakovník. Oblast je v těsné blízkosti CHKO Křivoklátsko.
Nové Strašecí, Středočeský kraj

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Hotel je součástí komplexu sportovišť Sportovních areálů města Kladna, tudíž je ideálním výchozím bodem pro sportování i relaxaci.
Kladno, Středočeský kraj

Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe – kavárna prvorepublikového stylu. Vyberte si u nás z široké nabídky dezertů a zmrzlin vlastní výroby a poznejte, jak chutná řemeslo dělané s láskou.
Kladno, Středočeský kraj