Úvod > Co chcete dělat? > Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku
Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

Památník Velkomoravské říše ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Veřejnosti byl památník uzavřen dva roky, během nichž prošel kompletní rekonstrukcí a byla v něm nainstalována nová multimediální expozice.
Expozice Na Valách je zaměřena především na velkomoravskou aglomeraci s centry v Uherském Hradišti a na církevní stavby v Modré u Velehradu a na Hradisku sv. Klimenta u Osvětiman.

Návštěvník je informován o velkomoravském stavitelství – včetně rekonstrukcí jednotlivých církevních i profánních staveb. Návštěvníci zhlédnou repliky dobových oděvů, obuvi, vzácných šperků, pracovních nástrojů a dalších nálezů z archeologických výzkumů, které ve Starém Městě probíhají již déle než století.

Vystavené předměty jsou doplněny řadou kresebných i trojrozměrných rekonstrukcí, které vysvětlují použití předmětů v praxi a také mapami i diagramy, které osvětlují vazby aglomerace na blízké i vzdálené okolí.

Představeny jsou i aktuální výsledky archeologických výzkumů Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně na zdejším teritoriu. V pokladně lze zakoupit literaturu, vztahující se k období Velkomoravské říše a repliky některých nálezů.
 

Budoucí Cyrilometodějské centrum 2019 – 2020

Cyrilometodějské centrum se má stát jednou z dominant Starého Města na Uherskohradišťsku. V budoucnu se má stát jedním z hlavních prezentačních center Evropské kulturní stezky svatých Cyrila a Metoděje. Ta propojí několik států.

Stavba bude proskleným krčkem propojená se současným Památníkem Velké Moravy. Fyzicky jde o přístavbu, která nabídne především moderní stálou expozici Cyrila a Metoděje. Má být interaktivní a hodně zaměřená na techniku, neopírat se pouze o klasické exponáty, ale také o audiovizuální techniku, která návštěvníka provede životem a dílem věrozvěstů.

Staroměstské Cyrilometodějské centrum počítá také s badatelnou. Mělo by tu vzniknout specializované pracoviště orientované na Velkou Moravu. V badatelně bude k dispozici veškerá literatura, která se vztahuje k období Velké Moravy.

Se stavbou by se mělo začít v roce 2019 s termínem dokončení nejdříve na jaře 2020.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Korzár Velehrad

Penzion Korzár Velehrad

Velehrad, Východní Morava
Kafec U Komína Uherské Hradiště

Kafec U Komína Uherské Hradiště

Uherské Hradiště, Východní Morava
Galerie Slováckých vín v Uherském Hradišti

Galerie Slováckých vín v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště, Východní Morava