Úvod > Co chcete dělat? > Památník návštěvy Jana Pavla II. v Tupesích
Památky

Památník návštěvy Jana Pavla II. v Tupesích

U Tupes na Uherskohradišťsku se nacházíé památník, který připomíná státní návštěvu papeže Jana Pavla II. z dubna 1990. Na fotbalovém hřišti v obci papež přistál vrtulníkem a přejel odtamtud do sousedního Velehradu.
Papež Jan Pavel II. navštívil Velehrad dne 22.4.1990, kdy vrtulník s jeho osobou přistál na fotbalovém hřišti v Tupesích. Tato státní návštěva téměř bezprostředně po „Sametové revoluci“ nebyla pouze událostí náboženskou, ale byla naprosto mimořádným impulzem pro směřování naší budoucnosti jak na domácím, tak mezinárodním poli.
Návštěva papeže byla obrovským symbolem společenské změny a pro velkou část obyvatel, pro které Vítězný únor a události následující znamenaly zhroucení jejich životních plánů a možností – pro mnohé také útrapy, strádání a věznění – stvrzení toho, že Československo je opět svobodné.

Památník byl vybudován poblíž místa přistání Jana Pavla II., v místě těsně vedle stávající cyklostezky J.P. II. – Tupesy – Velehrad. Současně se v těchto místech při slavnostech Dnů dobré vůle a pravidelné celonárodní pouti nachází parkoviště pro návštěvníky a zastávka hromadné dopravy. Také zde vzniká klidové odpočinkové místo a dojde k vybudování hodnotné a atraktivní zastávky na tradiční poutní trase, která je využívána poutníky na Velehrad.

Památník ze žuly a litého kovu vznikl v dílně akademického sochaře Otmara Olivy, na jeho vzhledu se podílel i kamenosochař Petr Novák. Obelisk má tvar trojbokého hranolu. Doplňují jej bronzové prvky a nápisy, které připomínají papežskou návštěvu a symbolizují její hodnotový a myšlenkový odkaz. Na díle si mohou lidé mimo jiné přečíst nápis 'Pouť za svobodou a pravdou nekončí'.

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Jakubík

Vinařství Jakubík

Zlechov, Zlínský kraj
Hotel U Velehradu

Hotel U Velehradu

Velehrad, Zlínský kraj
Penzion Na náměstí Buchlovice

Penzion Na náměstí Buchlovice

Buchlovice, Zlínský kraj
Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Velehrad, Zlínský kraj