Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří
Zdroj foto: mapy.cz, autor MB
Památky

Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří

V bývalé šumavské obci Zhůří, na odlehlém místě mezi Hartmanicemi a Železnou Rudou, se odehrál jeden z posledních bojů II. světové války. Američtí vojáci 357. pluku 90. pěší divize se zde střetli v krvavé bitce s mladými kadety a příslušníky Hitlerjugend. Ve vsi shořelo 7 stavení a střecha kostela.
Americká vojska operovala začátkem května 1945 v prostoru od Železné Rudy, směrem do vnitrozemí, kde byla situace nejtěžší – bezproblémovou cestu na Prahu svým druhům ze 4. obrněné divize připravoval 357. pluk 90. pěší divize společně s 2. jízdní průzkumnou skupinou XII. sboru. Ve směru na Hartmanice kladli Američanům poslední houževnatý odpor také němečtí důstojničtí kadeti Školy praporečníků, kteří obsadili Prášily a Srní. Podařilo se jim ukořistit dva obrněnce M8 a čtyři jeepy. Ty pak kadeti nalíčili ve Zhůří, kam směřovala na průzkum americká jednotka. Za hustého deště vyrazili vojáci americké 90. pěší divize na průzkum, rota I pak dorazila přímo do Zhůří. Když vojáci viděli vojenské vybavení domnívali se, že je předešli jejich krajané a bez obav se přiblížili k centru obce. Mladí němečtí kadeti zahájili palbu proti Američanům z jejich vlastních zbraní a deset vojáků přišlo na samém konci války o život a 17 bylo zraněno. Překvapila je však střelba z jejich vlastních zbraní a deset Američanů tu na samém konci války padlo. Následně došlo k tvrdému boji muže proti muži, bojovalo se téměř o každý dům, sedm stavení zcela vyhořelo a o střechu přišel i kostel Nejsvětější Trojice. 24 německých důstojnických kadetů a příslušníků Hitlerjugend v boji zemřelo, 76 bylo zajato. V červenci 2000 byl na Zhůří odhalen žulový pomník se jmény padlých vojáků. Je to poslední z řady pomníků americké armádě v západních Čechách, avšak první věnovaný 90. pěší divizi 3. armády.

Znovu odhalen byl památník v červenci 2022, kdy mu byla vtištěna nová podoba. Prostor bylo zapotřebí odvodnit, protože byl podmáčený. Na původní desce bylo nutné obnovit nápisy, protože už se nedaly přečíst. Přibyla deska s datem 6. 6. 1944, která připomíná cestu amerických vojáků po vylodění v Normandii do Československa. Součástí památníku jsou i kámen s výroky generála Pattona a kámen se jmény deseti amerických vojáků, kteří zde v boji padli.

Provozovatel

Pomník padlým americkým vojákům 90. pěší divize

Javorná
339 01 Čachrov
WWW:
https://www.npsum...
GPS:
49,177351 13,332184
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Městys:
Čachrov
Tipy na výlet:
Čachrov a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Jízda přes louži na šumavském Špičáku

Tradiční jízda přes velkou louži na čemkoliv. Přímo u nástupu na lanovku ve Ski areálu Špičák bude postaven bazén o délce zhruba 20 m hluboký 1,3 m.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Skibusy Šumava 2023/2024

Na Šumavě můžete v letošní zimní sezoně využít několik skibusů, abyste se pohodlně dostali do hor. Skibusy tu jezdí až do března 2024.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Běhej lesy Železná Ruda 2024

Nový závod, znovu ale směřujeme na Šumavu. Tamní hluboké lesy a hvozdy nám totiž učarovaly, stejně jako učarují tobě. Vyrazíme z obce Špičák, na cestě nás pak čeká pár výživných kopečků i seběhů.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Svět železnice v Železné Rudě

Muzeum Šumavy v Železné Rudě zve na výstavu SVĚT ŽELEZNICE, kde uvidíte vláčky různých barev i velikostí, zvukové i kouřové efekty mašinek, mobilní zahradní železnici a mnoho dalšího....
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Velikonoční jarmark na nádvoří zámku Kněžice

Velikonoční jarmark v neděli 31.března 2024 od 14 do 17 hodin na nádvoří zámku Kněžice (Petrovice u Sušice).
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj

Výstava Krajina míru, pole války – období 30 leté války v západních Čechách

Odkaz Martina Huerty – nižšího šlechtice a vojenského dobrodruha, který v rámci třicetileté války a vojenských služeb dostal mimo jiného i velhartické panství. Nechal si zde postavit zámek na horním nádvoří.
Velhartice, Plzeňský kraj

Intarzie

Intarzie – dřevořezba – Krajina Šumavy a Jižních Čech, Mgr. Josef Škanta.
Sušice, Plzeňský kraj

Za sušickými pohádkami a pověstmi

Mimořádné termíny oblíbených komentovaných procházek městem Sušice pro předškoláky a děti 1.stupně.
Sušice, Plzeňský kraj

Bývalá obec Kepelské Zhůří u Javorné

Mezi Železnou Rudou a Hartmanicemi se na svahu hory Javorná nachází bývalá obec Zhůří, nazývaná též Kepelské Zhůří či po německu Haidl am Ahornberg. Osadu založili dřevorubci a uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí pro sklárny a hamry v okolí.
Čachrov, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Zhůřská hnízdiště

Bývalé horské pastviny jsou chráněné především jako hnízdiště a teritorium ptáků. Když budete mít štěstí, třeba zahlédnete nebo uslyšíte i některého z ohrožených druhů – krkavce velkého, čápa černého, křepelku polní, chřástala polního, bekasinu otavní, hýla rudého.
Čachrov, Plzeňský kraj

Umrlčí prkna na Kochánově

Na Kochánově u Hartmanic se dochovalo několik umrlčích prken, která dokládají velmi starý zvyk. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.
Prášily, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Páteříkova huť

Přírodní rezervaci tvoří odmáčená louka s rašeliništěm a chráněnými druhy rostlin. Vlhké prostředí vyhovuje orchidejím, roste zde prstnatec májový, prstnatec Fuchsův, bradáček vejčitý, vemeník zelenavý. K dalším ohroženým druhům patří dřípatka horská, pleška stopkatá a masožravka tučnice obecná.
Čachrov, Plzeňský kraj

Farma Busil – jediný dochovaný královácký dvorec na Šumavě

Těsně před likvidací ho koupil v roce 1964 pan Mourek, postupně dvorec zrekonstruoval a rozšířil. V současnosti je dvorec Busil soukromým majetkem, majitel se věnuje ekologickému zemědělství a agroturistice.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Gerlova Huť u Železné Rudy

Bývalá sklářská osada Gerlova Huť je jednou z několika dřívějších sklářských lokalit v okolí Železné Rudy. Nedaleká křižovatka cest s rozcestníkem je významným turistickým bodem západní Šumavy.
Čachrov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Naše šumavská chalupa se nachází u lesa v nadmořské výšce 900 m n.m. mezi obcemi Prášily a Železnou Rudou.
Sušice, Plzeňský kraj

Penzion Stará vápenka – Ekofarma Svinná

Penzion Stará Vápenka – Ekofarma Svinná se nachází na hranici Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, nedaleko od německých hranic a 14 km od Železné Rudy. Poskytuje ubytování v pokojích i apartmánech.
Čachrov, Plzeňský kraj

Resort Horizont Šumava

Zrekonstruovaný OREA Resort Horizont**** Šumava je ideálním místem pro dovolenou se zaměřením na turistiku, cykloturistiku, nordic walking a další aktivity spojené s procházkami v přírodě. Nachází se v chráněné krajinné oblasti Šumava v Železné Rudě na jižním svahu vrchu Pancíř jen 3 km od Špičáku.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hotel Špičák

OREA Hotel Špičák*** se nachází v Železné Rudě na jižním svahu vrchu Pancíř v chráněné krajinné oblasti Šumava. Díky své jedinečné poloze nabízí krásný výhled na Špičák a nejvyšší horu Šumavy Velký Javor. Hotel je obklopen přírodou a je významnou křižovatkou turistických cest a cyklotras.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Autocamp Železná Ruda – jediný zimní kemp na Šumavě

Kemp Železná Ruda je sportovní autocamp na Šumavě s letním i zimním provozem. To nejlepší zázemí zde naleznou sportovci, rodiny s dětmi, příznivci outdooru, cyklisté a lyžaři.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hotel Grádl v Železné Rudě

Hotel Grádl v Železné Rudě stojí na pohádkově klidném místě uprostřed zádumčivých šumavských lesů. Hotel Grádl je otevřen po celý rok a nabízí široké spektrum služeb a sportovního vyžití.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hotel Stella na Šumavě

Hotel se nachází v nádherné šumavské přírodě v nadmořské výšce 900 m, s překrásným výhledem na Šumavské kopce. Poloha na svahu pod horou Špičák a Pancíř u lyžařského areálu je naprosto ideální pro zimní sporty a nabízí nepřeberné množství možností pro pěší i cyklistické výlety.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Restaurace & Penzion Avalanche Špičák

Stylová horská restaurace a penzion v obci Špičák u spodní stanice lanovky na Pancíř.
Železná Ruda, Plzeňský kraj