Úvod > Co chcete dělat? > Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří
Památky

Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří

V bývalé šumavské obci Zhůří, na odlehlém místě mezi Hartmanicemi a Železnou Rudou, se odehrál jeden z posledních bojů II. světové války. Američtí vojáci 357. pluku 90. pěší divize se zde střetli v krvavé bitce s mladými kadety a příslušníky Hitlerjugend. Ve vsi shořelo 7 stavení a střecha kostela.
Bývalá farní obec Zhůří, která musela v 50, letech ustoupit vojenskému prostoru, měla ještě v roce 1946 spolu s přilehlými osadami 1100 obyvatel. Do roku 1957 musely být zbořeny a odstraněny, do dnešních dnů zde zůstaly jen meandry říčky Křemelné v údolí. Málokdo ví, že právě v této obci se na samém konci II. světové války odehrál jeden z posledních bojů. Krvavé střetnutí proběhlo mezi příslušníky americké armády a mladých německých kadetů a příslušníků Hitlerjugend.

Americká vojska operovala začátkem května 1945 v prostoru od Železné Rudy, směrem do vnitrozemí, kde byla situace nejtěžší – bezproblémovou cestu na Prahu svým druhům ze 4. obrněné divize připravoval 357. pluk 90. pěší divize společně s 2. jízdní průzkumnou skupinou XII. sboru. Ve směru na Hartmanice kladli Američanům poslední houževnatý odpor také němečtí důstojničtí kadeti Školy praporečníků, kteří obsadili Prášily a Srní. Podařilo se jim ukořistit dva obrněnce M8 a čtyři jeepy. Ty pak kadeti nalíčili ve Zhůří, kam směřovala na průzkum americká jednotka. Za hustého deště vyrazili vojáci americké 90. pěší divize na průzkum, rota I pak dorazila přímo do Zhůří. Když vojáci viděli vojenské vybavení domnívali se, že je předešli jejich krajané a bez obav se přiblížili k centru obce. Mladí němečtí kadeti zahájili palbu proti Američanům z jejich vlastních zbraní a deset vojáků přišlo na samém konci války o život a 17 bylo zraněno. Překvapila je však střelba z jejich vlastních zbraní a deset Američanů tu na samém konci války padlo. Následně došlo k tvrdému boji muže proti muži, bojovalo se téměř o každý dům, sedm stavení zcela vyhořelo a o střechu přišel i kostel Nejsvětější Trojice. 24 německých důstojnických kadetů a příslušníků Hitlerjugend v boji zemřelo, 76 bylo zajato. V červenci 2000 byl na Zhůří odhalen žulový pomník se jmény padlých vojáků. Je to poslední z řady pomníků americké armádě v západních Čechách, avšak první věnovaný 90. pěší divizi 3. armády.

Znovu odhalen byl památník v červenci 2022, kdy mu byla vtištěna nová podoba. Prostor bylo zapotřebí odvodnit, protože byl podmáčený. Na původní desce bylo nutné obnovit nápisy, protože už se nedaly přečíst. Přibyla deska s datem 6. 6. 1944, která připomíná cestu amerických vojáků po vylodění v Normandii do Československa. Součástí památníku jsou i kámen s výroky generála Pattona a kámen se jmény deseti amerických vojáků, kteří zde v boji padli.

Provozovatel

Pomník padlým americkým vojákům 90. pěší divize

Javorná
339 01 Čachrov
WWW:
https://www.npsum...
GPS:
49,177383 13,333948
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Sušice, Plzeňský kraj
Aparthotel Hartmanice

Aparthotel Hartmanice

Hartmanice, Jihočeský kraj
Resort Horizont Šumava

Resort Horizont Šumava

Železná Ruda, Plzeňský kraj