Úvod > Co chcete dělat? > Palác Langhans v Praze
Památky

Palác Langhans v Praze

Novorenesanční budova, která je přes sto let spojována s historií a vývojem fotografického řemesla, se nachází v centru Prahy a sousedí s Františkánskou zahradou.
V roce 1880 zde založil Jan F. Langhans fotografický ateliér, který se v té době stal nejvýznamnějším portrétním závodem. Všechny známé osobnosti si v domě nechávaly pořizovat své portréty a po první světové válce zde bylo v tzv. Galerii osobností více než milion fotografických negativů. Po roce 1948 byl podnik znárodněn a jeho bohaté archivy vesměs zničeny. Po „sametové revoluci" byl dům vrácen do vlastnictví Langhansovy rodiny a prošel náročnou rekonstrukcí. Po ní byla budova vyhlášena Stavbou roku 2003 a získala Grand Prix Obce architektů.

Dům má typickou pražskou historii – postupně rostl na úzké hluboké parcele v samém srdci města, při předposlední přestavbě dostal secesní fasádu. Rekonstrukce ho i ve stísněných urbanistických podmínkách dokázala zajímavě zvětšit. Dům tak získal nejen další patra do výšky, ale také další křídlo do hloubky. Nečekané propojení historického a nového architektonického pojetí učinilo rekonstrukci originální a přitažlivou

V současné době se zde nachází jeden z největších a nejkomplexnějších obchodů Foto Škoda, zabývající se nejen fotografickými potřebami, ale fotografováním a světem kolem něj vůbec.