Úvod > Co chcete dělat? > Otická sopka
Příroda

Otická sopka

Přírodní památka Otická sopka se nachází v těsné blízkosti obce Otice, zhruba 3 km jihozápadě od města Opava. Zdejší čedičový odkryv je památkou na dávnou sopku, jejíž stáří se odhaduje na 20 milionů let. Předmětem ochrany je průnik čedičových vyvřelin spodnokarbonskými horninami.
Nejvyšším bodem Otic je Kamenná hora (311 m. n. m.), která náleží k nevysokému pásmu předhůří Nízkého Jeseníku. Na jejích svazích se rozprostírá přírodní památka Otická sopka. Název napovídá, že jde o útvar sopečného původu. Stáří zdejší čedičové horniny bylo stanoveno přibližně na 20 miliónů let.
 
Prohlubenina na vrcholu připomíná kráter, ve skutečnosti však vznikla uměle, při těžbě v někdejším lomu (ten byl v provozu od roku 1890 a opuštěn před rokem 1949). Odkrytá sopečná hornina není druhem lávy, která utuhla po výlevu na povrch, ale naopak ztuhla pod povrchem, jako přívodní dráha vulkánu. V lomových stěnách vystupuje černošedá, více nebo méně pórovitá hornina s hojnými drobnými vyrostlicemi olivínu a pyroxenu, která je označována jako melilitický olivinický nefelinit. Pukliny jsou vyhojovány světlým, nažloutým karbonátem. V dutinách lze nalézt krystalové drúzy kalcitu a srostlice phillipsitu ze skupiny zeolitů.
 
Na přírodní památku Otická sopka navazuje přírodní památka Hvozdnice, která má jedno ze svých osmnácti naučných zastavení právě na Kamenné hoře. Nejsnazší je pro turisty vydat se do těchto míst po žlutě značené turistické značce
 
Kamenná hora je opředena spoustou lidových pověstí. Podle jedné z nich otiskl své kopyto do jednoho z balvanů na vrcholu hory samotný čert. Ještě na počátku 20. století říkali místní lidé Kamenné hoře Peklo.
Kukuřičné bludiště Opava

Kukuřičné bludiště Opava

Opava, Moravskoslezský kraj
Naučná stezka Hvozdice

Naučná stezka Hvozdice

Slavkov, Moravskoslezský kraj
Vila dr. Radima Hesse v Opavě

Vila dr. Radima Hesse v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Escape Game v Opavě

Escape Game v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Stěbořice

Pivovar Stěbořice

Stěbořice, Moravskoslezský kraj
Hotel Belaria v Hradci nad Moravicí

Hotel Belaria v Hradci nad Moravicí

Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj