Úvod > Co chcete dělat? > Osada Šmelcovna v údolí Bílého potoka

Osada Šmelcovna v údolí Bílého potoka

Památky
Šmelcovna je osada v údolí Bílého potoka v katastrálním území obcí Javůrek a částečně i Maršov. Osada leží zhruba 25 km severozápadně od Brna.
Šmelcovna je osada v údolí Bílého potoka a leží v Křižanovské vrchovině, zhruba 25 km severozápadně od Brna. První osídlení osady pochází ze 13. století, kdy se zde začala dolovat především stříbrná ruda. Ta se tu také tavila a právě od toho pochází dnešní název Šmelcovna - z německého slova "schmelzen", tedy tavit. Tento název byl poprvé použit v Tereziánském katastru v roce 1749, dříve bylo místo nazýváno Na Podolí.

Největší rozkvět zažila osada v polovině 19. století, ovšem již záhy poté, v roce 1873, došlo z ekonomických důvodů k zastavení hutě i hamru, a tedy k útlumu jejího rozvoje.
 
Na samotě v hlubokém lesnatém údolí Bílého potoka se každý rok koná turistické Vítáním jara. Tradice vznikla již v roce 1902 a v letech 1912-33 se ho zúčastňoval i Petr Bezruč, který má pamětní desku na nedaleké skále kousek po červené značce směrem do Javůrku. Od čtvrtka do neděle je zde v chladných obdobích roku otevřena původní restaurace. Přes léto je dostupné občerstvení v bufetu se zahrádkou. Místo je velice oblíbené u cyklistů i běžkařů.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování Camp Alpa

Ubytování Camp Alpa

Ostrovačice, Jižní Morava
Hotel Harmonie v Zastávce u Brna

Hotel Harmonie v Zastávce u Brna

Zastávka, Jižní Morava
Pivovar Grado v Tišnově

Pivovar Grado v Tišnově

Tišnov, Jižní Morava
Pivovar Tišnov

Pivovar Tišnov

Tišnov, Jižní Morava