Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Obrázková cesta lesem Ochoza v Novém Městě na Moravě
Letní sporty

Obrázková cesta lesem Ochoza v Novém Městě na Moravě

V lese Ochoza na okraji Nového Městě na Moravě visí na stromech osm obrázků, jejichž motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Cesta za obrázky, která je značena žlutočerveně, začíná v parku na náměstí.
V informačním centru na náměstí lze zakoupit podrobného průvodce. Místa, kde visí obrázky na stromech, jsou opředena pověstmi a legendami, některá z nich dosud ukrývají svá tajemství.

U Hrobku
(1) a Smírčí kámen (2) připomínají morovou epidemii, která postihla zemi v roce 1713. Novoměstští tehdy uzavřeli město a uchránili ho před nákazou. Na křižovatce lesních cest visíval kdysi obrázek Svatého Huberta (3), patrona myslivců a lesníků. Obrázek se před lety ztratil a znovu byl obnoven až nyní. Místu, kde visí obrázek Svaté rodiny (4), se říká U obrázku. Kdysi tu býval obrázek připomínající tragickou událost. Na tomto místě byla 5. října 1768 oloupena a zavražděna mladá žena ze Světnova, která se vracela z novoměstského jarmarku. Místo U tří bratří (5) vděčí za svůj název třem mohutným smrkům, které zde kdysi rostly srostlé. Lesní louka Pernovka (6) je tajemné místo pojmenované patrně po hornické činnosti, která zde snad kdysi probíhala. Dnes je Pernovka chráněnou přírodní památkou. Jednu z křižovatek lesních cest a lyžařských tratí střeží Horácký hejkal. Jak takový Horácký hejkal vypadá uvidíte U buku (7). Obrázek U lyžaře (8) připomíná, že les Ochoza je především lesem lyžařským. Jeho autorem je novoměstský rodák Karel Němec, též tvůrce sgrafitové výzdoby na kostele sv. Kunhuty na náměstí. Poslední obrázek na naší cestě je Rychtářovec (9) u novoměstského koupaliště, který zachycuje místního vodníka.

Pokud by se vám po cestě nepodařilo najít všech osm obrázků, můžete se na ně podívat ve dvoře Horáckého muzea, kde visí jejich originály. Jejich autory jsou novoměstští umělci a malíři Jiří Štourač, Jiří Dvořák, Miroslav Lamplot, Milena Vyplašilová, Miloslav Dvořák, Eva Brychtová, Karel Němec (kop. Miloslav Dvořák) a Milan Kotlář.

Světový pohár horských kol 2023 – Nové Město na Moravě

Cyklistická událost sezóny je tu. V Novém Městě na Moravě se jede závod Světového poháru horských kol, a to ve dnech 12. – 14. května.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

MČR v běhu na lyžích ve Vysočina Areně – Zlatá Lyže 2023

Zlatá lyže se ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě uskuteční od pátku do neděle 17. až 19. února 2023. Letos se pojede už 84. ročník.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Světový pohár v biatlonu 2023 Nové Město na Moravě

Světový pohár v biatlonu se v roce 2023 vrací do Nového Města na Moravě.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Cabaret – Travesti show

Nejúspěšnější česká travesti show Techtle Mechtle v novém pořadu „Cabaret Šulin Růž“ míří poprvé do Nového Města na Moravě!
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Harusův kopec – Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě je významným lyžařským střediskem Vysočiny pro běžky i sjezdové lyžování. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Harusův kopec skýtá příležitosti pro sjezdové lyžování.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Pumptrack Vysočina Aréna

Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě má kromě singletracků, silničních, MTB a gravel okruhů také pumptrackovou dráhu. Byla otevřena v květnu 2019 a patří k největším v Česku. Od roku 2022 zde naleznete také dětský pumptrack.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Areál Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě je známý nejen na poli běžeckého lyžování, ale také biatlonu a MTB. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Mimo závody je trať přístupná všem běžkařům zdarma.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Cyklo Vysočina Arena – Singltreky v Novém Městě na Moravě

Novoměstské stezky pro horská kola Vysočina Aréna navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Pro příznivce jízdy v terénu je zde připraveno téměř 30 km stezek rozdělených do 5 stupňů obtížnosti.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Ekonocležiště u rybníku Koupaliště v Novém Městě na Moravě

Na Vysočině funguje první ekonocležiště, u rybníku Koupaliště v Novém Městě. Turisté ve Žďárských vrších můžou přespat na prvním ekologickém nocležišti v kraji. Najdou ho u rybníka Koupaliště v Novém Městě na Moravě. Jednoduché zázemí tvoří dřevěný domek, toalety, dřevěné stojany na kola a ohniště.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vila NMNM v srdci Žďárských vrchů

Vila stojí na krásném velkém pozemku se zahradou, na kterém je ještě samostatný zahradní domek. Dvě podlaží vily, v nichž najdete dva prostorné a dřevem vonící apartmány, pohostí až 12 osob.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Pivovar Hejkal v Novém Městě na Moravě

Pivovarská tradice v Novém Městě na Moravě byla na 111 let přerušena. Ale v roce 2017 byla zase obnovena a od té doby se zde vaří pivo podle vlastní receptur z kvalitních surovin a podle starých osvědčených technologických postupů vařené.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Bona café v Novém Městě na Moravě

Kavárna Bona café se nachází na náměstí v Novém Městě na Moravě. Připraví vám zde kvalitní výběrovou kávu z liberecké pražírny Nordbeans. Ochutnat můžete i dorty a zákusky vlastní výroby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina