!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Obrázková cesta lesem Ochoza v Novém Městě na Moravě
Letní sporty

Obrázková cesta lesem Ochoza v Novém Městě na Moravě

V lese Ochoza na okraji Nového Městě na Moravě visí na stromech osm obrázků, jejichž motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Cesta za obrázky, která je značena žlutočerveně, začíná v parku na náměstí.
V informačním centru na náměstí lze zakoupit podrobného průvodce. Místa, kde visí obrázky na stromech, jsou opředena pověstmi a legendami, některá z nich dosud ukrývají svá tajemství.

U Hrobku
(1) a Smírčí kámen (2) připomínají morovou epidemii, která postihla zemi v roce 1713. Novoměstští tehdy uzavřeli město a uchránili ho před nákazou. Na křižovatce lesních cest visíval kdysi obrázek Svatého Huberta (3), patrona myslivců a lesníků. Obrázek se před lety ztratil a znovu byl obnoven až nyní. Místu, kde visí obrázek Svaté rodiny (4), se říká U obrázku. Kdysi tu býval obrázek připomínající tragickou událost. Na tomto místě byla 5. října 1768 oloupena a zavražděna mladá žena ze Světnova, která se vracela z novoměstského jarmarku. Místo U tří bratří (5) vděčí za svůj název třem mohutným smrkům, které zde kdysi rostly srostlé. Lesní louka Pernovka (6) je tajemné místo pojmenované patrně po hornické činnosti, která zde snad kdysi probíhala. Dnes je Pernovka chráněnou přírodní památkou. Jednu z křižovatek lesních cest a lyžařských tratí střeží Horácký hejkal. Jak takový Horácký hejkal vypadá uvidíte U buku (7). Obrázek U lyžaře (8) připomíná, že les Ochoza je především lesem lyžařským. Jeho autorem je novoměstský rodák Karel Němec, též tvůrce sgrafitové výzdoby na kostele sv. Kunhuty na náměstí. Poslední obrázek na naší cestě je Rychtářovec (9) u novoměstského koupaliště, který zachycuje místního vodníka.

Pokud by se vám po cestě nepodařilo najít všech osm obrázků, můžete se na ně podívat ve dvoře Horáckého muzea, kde visí jejich originály. Jejich autory jsou novoměstští umělci a malíři Jiří Štourač, Jiří Dvořák, Miroslav Lamplot, Milena Vyplašilová, Miloslav Dvořák, Eva Brychtová, Karel Němec (kop. Miloslav Dvořák) a Milan Kotlář.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Hejkal v Novém Městě na Moravě

Pivovar Hejkal v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, Vysočina
Hotel Artis Nové Město na Moravě

Hotel Artis Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě, Vysočina
Ochutnejte speciality Maršovské rychty

Ochutnejte speciality Maršovské rychty

Nové Město na Moravě, Vysočina