Úvod > Co chcete dělat? > Obrázková cesta Javořinka
Příroda

Obrázková cesta Javořinka

Pokud zvolíte výlet přes Javořinku, budete mít kromě procházky krásnou přírodou s nádhernými výhledy ještě navíc jeden nevšední zážitek. Na starohamerské straně osady je podél trasy z Javořinky na Samčanku obrázková cesta, kterou hned tak někde nemají.

Mnozí Hamřané o cestě vědí, ale řada lidí netuší, jak tato cesta vznikla a kdo je jejím tvůrcem.

Javořinka vznikla v dobách valašské a pasekářské kolonizace. Dříve, než se v ní pasekáři trvale usadili, využívali ji jako pastvinu. Název Javořina představoval horskou pastvinu, která byla zčásti zarostlá javořím. Javor zde v okolí rostl v hojném množství odnepaměti. Jeho haluzemi se totiž krmily ovce a zároveň vznikaly další javorové porosty, které se využívaly ke krmení dobytka v zimním období.

Obec Staré Hamry, v samém srdci Moravskoslezských Beskyd, je velmi rozsáhlá se spoustou osad a samot. Dnes už sice většina chalup na odlehlých místech slouží především k rekreaci, ale dříve žilo na osadách mnoho lidí. Zvláště pro děti představovala cesta do školy do centra obce dosti velké vzdálenosti a především snášení útrap počasí, zejména v zimě, kdy chodníky zapadaly sněhem. V tu dobu trvala cesta do školy i dvě hodiny. Nedaleko Samčanky vede cesta na osadu Javořinka. Odtud měly děti cestu do školy proti jiným mnohem veselejší. Cestu z osady do centra zdobily obrázky rozvěšené na vysokých stromech. Toto zpestření dětem vymyslela v padesátých letech Pepinka – Josefa Tomášková z první chaloupky na osadě, které se říkalo U Pepinky. Obrázky v dřevěných rámech doplnily dvě studánky a u Pepinčiny chalupy zvonička a tabule s mapou. O každý obrázek se staralo některé z dětí, které žily na osadě. Byly na nich různé „mravoučné motivy“ a sem tam i říkanka. Pepinka přišla do hor z Ostravy, původně pocházela z jižní Moravy. Její chaloupka byla jako z pohádky dřevěná, malovaná, s okenicemi a psí boudou. Dožila v horách a o ni a jejího druha se deset let starali manželé Bembenkovi, kterým nyní chalupa patří. Ale i další osady mají své příběhy. K těm ponuřejším patří vyprávění o pasece Kosti, která se nalézá jižně od Javořinky, směrem k osadě Mičulky. Na této pasece stávala v dávných dobách salaš. Jedné kruté zimy v ní zahynul bača i se svými ovečkami. Zbyly po nich jenom kosti…

Obrázkovou cestičku najdete na modré turistické značce vedoucí z Bílé přes Javořinku do Starých Hamrů. Pokud byste měli zájem o zkrácenou verzi tohoto výletu, můžete vyrazit jen z rozcestí Samčanka a potom už vás informační tabule povedou. Trasa je nenáročná v délce 3 kilometrů.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Na Faře v Bílé

Apartmány Na Faře v Bílé

Bílá, Severní Morava a Slezsko
Hotel Mesit Horní Bečva

Hotel Mesit Horní Bečva

Horní Bečva, Východní Morava
Dům sv. Josefa – horská chata v Beskydech

Dům sv. Josefa – horská chata v Beskydech

Staré Hamry, Severní Morava a Slezsko
Horský hotel Charbulák na Gruni

Horský hotel Charbulák na Gruni

Staré Hamry, Severní Morava a Slezsko