Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Obrázková cesta Javořinka
Příroda

Obrázková cesta Javořinka

Pokud zvolíte výlet přes Javořinku, budete mít kromě procházky krásnou přírodou s nádhernými výhledy ještě navíc jeden nevšední zážitek. Na starohamerské straně osady je podél trasy z Javořinky na Samčanku obrázková cesta, kterou hned tak někde nemají.

Mnozí Hamřané o cestě vědí, ale řada lidí netuší, jak tato cesta vznikla a kdo je jejím tvůrcem.

Javořinka vznikla v dobách valašské a pasekářské kolonizace. Dříve, než se v ní pasekáři trvale usadili, využívali ji jako pastvinu. Název Javořina představoval horskou pastvinu, která byla zčásti zarostlá javořím. Javor zde v okolí rostl v hojném množství odnepaměti. Jeho haluzemi se totiž krmily ovce a zároveň vznikaly další javorové porosty, které se využívaly ke krmení dobytka v zimním období.

Obec Staré Hamry, v samém srdci Moravskoslezských Beskyd, je velmi rozsáhlá se spoustou osad a samot. Dnes už sice většina chalup na odlehlých místech slouží především k rekreaci, ale dříve žilo na osadách mnoho lidí. Zvláště pro děti představovala cesta do školy do centra obce dosti velké vzdálenosti a především snášení útrap počasí, zejména v zimě, kdy chodníky zapadaly sněhem. V tu dobu trvala cesta do školy i dvě hodiny. Nedaleko Samčanky vede cesta na osadu Javořinka. Odtud měly děti cestu do školy proti jiným mnohem veselejší. Cestu z osady do centra zdobily obrázky rozvěšené na vysokých stromech. Toto zpestření dětem vymyslela v padesátých letech Pepinka – Josefa Tomášková z první chaloupky na osadě, které se říkalo U Pepinky. Obrázky v dřevěných rámech doplnily dvě studánky a u Pepinčiny chalupy zvonička a tabule s mapou. O každý obrázek se staralo některé z dětí, které žily na osadě. Byly na nich různé „mravoučné motivy“ a sem tam i říkanka. Pepinka přišla do hor z Ostravy, původně pocházela z jižní Moravy. Její chaloupka byla jako z pohádky dřevěná, malovaná, s okenicemi a psí boudou. Dožila v horách a o ni a jejího druha se deset let starali manželé Bembenkovi, kterým nyní chalupa patří. Ale i další osady mají své příběhy. K těm ponuřejším patří vyprávění o pasece Kosti, která se nalézá jižně od Javořinky, směrem k osadě Mičulky. Na této pasece stávala v dávných dobách salaš. Jedné kruté zimy v ní zahynul bača i se svými ovečkami. Zbyly po nich jenom kosti…

Obrázkovou cestičku najdete na modré turistické značce vedoucí z Bílé přes Javořinku do Starých Hamrů. Pokud byste měli zájem o zkrácenou verzi tohoto výletu, můžete vyrazit jen z rozcestí Samčanka a potom už vás informační tabule povedou. Trasa je nenáročná v délce 3 kilometrů.

Provozovatel

Beskydské informační centrum

Ostravice 400
739 14 Staré Hamry
Tel.:
+420 558 682 115
Email:
knihovnaostravice...
WWW:
www.obec-ostravic...
GPS:
49,454456 18,439951
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Grand Opening nové lanovky ve Skiareálu Bílá

Přijďte 16. 12. 2023 na Grand Opening nové šestimístné lanovky! Bílá v Beskydech ožije zábavou, závody a testy Atomic pro všechny.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Silvestr v Beskydech pod Lysou horou

Prožijte závěr roku 2023 pod Lysou horou v Beskydech! Tak jako každý rok jsem si připravili speciální silvestrovské pobyty. V Hotelu Sepetná se můžete těšit na silvestrovskou party s rautem, doprovodným programem, muzikou a ohňostrojem.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Noční stopa Valachy – závod na běžkách

V sobotu 3. února se uskuteční tradiční běžkařský závod Noční stopa Valachy. Jde o první akci 12. ročníku seriálu Valachy Tour, pořádaného zdejším Resortem Valachy.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Czendlik a Kopecká – Večer (před)tříkrálový na Lanterně

Jedinečný podvečer po boku charismatického kněze Zbigniewa Czendlika a oblíbené farářky Martiny Viktorie Kopecké, která zazářila v taneční soutěži StarDance, vás čeká 4. 1. 2024 ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Ladná Čeladná 2024

Pohodový festival stvořený pro rodiny s dětmi. 9. ročník nabídne ostřílené kapely české hudební scény, mladé a talentované interprety a také bohatý program pro děti. Další ročník Ladné Čeladné se uskuteční 2. a 3. srpna 2024.
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Leona Gyöngyösi a gospelové melodie

Letos pořádáme již 20. sérii předvánočních benefičních koncertů na podporu dětí. Tyto koncerty se vždy konají v jedinečných prostorách kostelů v různých městech Moravskoslezského kraje. Do projektu zapojujeme děti z místních školních a výchovně vzděl...
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Ledové sochy na Pustevnách 2024

Každým rokem v lednu se Pustevny rozzáří třpytem ledu a pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná díla, jež lákají návštěvníky ze všech koutů naší země. Výstava ledových a sněhových soch má na Pustevnách dlouholetou tradici.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Mikulášský Discopříběh

Touto poslední akci roku, se s vámi opět na pár měsíců rozloučíme. Nenechte si jí pro to ujít.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Milovníci a návštěvníci Beskyd mají nyní o důvod navíc do těchto nádherných hor zavítat. V obci Staré Hamry, v místní části zvané Samčanka, na turisty čeká nová naučná stezka, která vede přes osadu Němčanka do osady Javořina. Na trase dlouhé skoro 7 kilometrů je několik odpočinkových míst.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Pomník Maryčky Magdónové ve Starých Hamrech

Kulturně-historická památka upomínající na Petra Bezruče a jeho Slezské písně. Autorem pomníku je Augustin Handzel. Pomník připomíná nádhernou baladu o Maryčce Magdonové.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Beskydské rekreační horské obci Bílá byl postaven v sedmdesátých letech 19. století podle plánu stavitele Antonína Kybasty z vůle olomouckého kardinála Fridricha Landráta, podle kterého bylo zvoleno také zasvěcení.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Dětský lyžařský park ve Ski areálu Bílá

Dětský lyžařský park ve Ski areálu Bílá je nejmodernější a nejvybavenější výukové hřiště na Moravě. K dispozici máme super technologie zaručující komfort a bezpečnost při lyžování a snowboardingu.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Dětský letní park Bílá

Místo v srdci Beskyd, kde celá Vaše rodina zažije hory zábavy.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Arcibiskupský lovecký zámeček Bílá

Nedaleko kostela sv. Bedřicha na odbočce u potoka Velká Smradlavá byl v roce 1906 postaven arcibiskupský zámeček. Plášť zámečku chráněný šindelem si dodnes podržel původní vzhled.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Stezka beskydských pašeráků v Bílé – v rekonstrukci

Pro sezonu 2023 není stezka přístupná, probíhá rekonstrukce.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Na Faře v Bílé

Apartmány jsou nově zrekonstruované v historickém objektu bývalé fary, která byla původně postavena v roce 1910 k již tehdy existujícímu dřevěnému kostelíku. Je zde osm komfortních apartmánů moderního typu pro dvě až osm osob.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Stodola na Bílé

Nové ubytování přímo v centru Resortu Bílá Beskydy. Ubytování na místě bývalé hospodářské budovy, která náležela k vedlejšímu objektu fary. Stodola na Bílé nabízí ubytování v Beskydech pro individuální turisty i pro sportovní oddíly a školní pobyty.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Wellness hotel Ondrášův dvůr

Wellness hotel Ondrášův dvůr nabízí relaxační pobyty i romantické wellness pobyty. Kromě skvělého ubytování tu můžete zavítat do saunového světa, krytého relaxačního bazénu i venkovních koupacích jezer. V areálu jsou také unikátní atrakce, jako vyhlášený Thermal Park nebo Tropic.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Hotel Mesit Horní Bečva

Hotel Mesit se nachází v chráněné krajinné oblasti Beskydy u přehrady Horní Bečva. V každém ročním období zde na hosty čeká přátelská atmosféra a výborné služby.
Horní Bečva, Zlínský kraj

Dům sv. Josefa – horská chata v Beskydech

Horská chata Dům sv. Josefa leží na travnatém hřebeni Gruně v Moravskoslezských Beskydech. Slouží ke skupinové i individuální rekreaci.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Horský hotel Charbulák na Gruni

Hotel Charbulák je nejstarším horským hotelem v Beskydech a vévodí těmto horám svou tradicí. Nachází se uprostřed krásné beskydské přírody 825 m.n.m. na křižovatce turistických cest. Restaurace je otevřena pouze pro ubytované hosty a předem domluvené akce.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Masarykova chata na Beskydě

Masarykovu chatu najdete přibližně 1,5 km od rozcestí na Bumbálce nedaleko hranice České a Slovenské republiky. Přímo od chaty se vám naskytne krásný výhled na panorama Beskyd a Lysou horu.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Penzion Na Rozcestí

Útulný penzion s vyhlášenou restaurací se nachází v malebné Čeladné v srdci Moravskoslezských Beskyd.
Čeladná, Moravskoslezský kraj