Úvod > Co chcete dělat? > Oblastní muzeum v Chomutově

Oblastní muzeum v Chomutově

Kultura
Oblastní muzeum Chomutov sídlí ve dvou budovách – v historické radnici a Domě Jiřího Popela z Lobkowicz. Jeho fondy tvoří 29 podsbírek a více než 221 tisíc sbírkových předmětů. Expozice v radnici je zaměřena především na umění, v Domě Jiřího Popela z Lobkowicz najdete vše o Krušných horách.
Oblastní muzeum v Chomutově se nachází v budově historické radnice a kostela sv. Kateřiny na náměstí 1. máje a expozice jsou také v Domě Jiřího Popela z Lobkowicz na Palackého ulici 86. Expozice v radnici je zaměřena na historické sochy, plastiky a obrazy. Výstavní expozice v areálu bývalé jezuitské koleje v Palackého ulici, v Domě Jiřího Popela z Lobkowicz, se expozice věnuje Krušným horám.

V budově radnice se nachází stálé expozice: Všemu světu na útěchu (Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku 1350-1590), Fialův pohyblivý betlém a Lapidárium kamenné plastiky.
 
V Domě Jiřího Popela z Lobkowicz je instalována expozice Minerály a horniny Krušných hor, Květena Krušných hor, Svět Krušných hor (lidové umění a řemesla ze Ströherské sbírky), Pohledy do pravěku Chomutovska, F. J. Gerstner - tvůrce moderního inženýrského myšlení. V obou budovách se konají také krátkodobé výstavy.

Zpřístupněna je v tomto areálu i navazující vyhlídková Hvězdářská věž, kterou jezuité využívali jako observatoř a která patří k nejstarším objektům v Chomutově.

Oblastní muzeum v Chomutově
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2014 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2014 – za publikaci „Všemu světu na útěchu. Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku 1350–1590.“
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Dvou medvídků v Chomutově

Hotel U Dvou medvídků v Chomutově

Chomutov, Severozápadní Čechy
Hotel Mertin Chomutov

Hotel Mertin Chomutov

Chomutov, Severozápadní Čechy
Hotel Clochard v Chomutově

Hotel Clochard v Chomutově

Chomutov, Severozápadní Čechy