Úvod > Co chcete dělat? > Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka
Památky

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.
Obec Kameničky leží v nadmořské výšce 625 m v pramenné oblasti řeky Chrudimky, která je páteřním tokem celého mikroregionu Hlinecko. Nejstarší zprávy o obci Kameničky pocházejí ze 14. století z roku 1350 a týká se farního kostela, který byl tehdy připojen k litomyšlskému biskupství.
 
Kameničky proslavil spisovatel Karel Václav Rais, kde obec a její malebné okolí bylo inspirací pro jeho román Západ. Tento román a popisovaná příroda inspirovaly malíře Antonína Slavíčka, který se v obci na nějakou dobu usadil a namaloval tu na 70 obrazů. Nejznámější jeho obraz z tohoto období se jmenuje "U nás v Kameničkách".
 
Nad východním okrajem obce se zvedá Vojtěchův kopec (673 m.n.m.) Na vrcholku tohoto kopce je zatopený lom, a pokud si sem vyšlápnete, naskytne se vám krásná vyhlídka na celou obec.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinsko, Východní Čechy
Hotel Svratka

Hotel Svratka

Svratka, Vysočina
Chata U Meškadla na Vysočině

Chata U Meškadla na Vysočině

Vojnův Městec, Vysočina