Úvod > Co chcete dělat? > Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka
Památky

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.
Obec Kameničky leží v nadmořské výšce 625 m v pramenné oblasti řeky Chrudimky, která je páteřním tokem celého mikroregionu Hlinecko. Nejstarší zprávy o obci Kameničky pocházejí ze 14. století z roku 1350 a týká se farního kostela, který byl tehdy připojen k litomyšlskému biskupství.
 
Kameničky proslavil spisovatel Karel Václav Rais, kde obec a její malebné okolí bylo inspirací pro jeho román Západ. Tento román a popisovaná příroda inspirovaly malíře Antonína Slavíčka, který se v obci na nějakou dobu usadil a namaloval tu na 70 obrazů. Nejznámější jeho obraz z tohoto období se jmenuje "U nás v Kameničkách".
 
Nad východním okrajem obce se zvedá Vojtěchův kopec (673 m.n.m.) Na vrcholku tohoto kopce je zatopený lom, a pokud si sem vyšlápnete, naskytne se vám krásná vyhlídka na celou obec.
Zobrazit více

Provozovatel

Obec Kameničky

Kameničky
539 01 Hlinsko
Tel.:
+420 469 318 122
Email:
urad@obec-kamenic...
WWW:
www.obec-kamenick...
GPS:
49,738100 15,975952
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Kocourkov

Hotel Kocourkov

Hlinsko, Pardubický kraj
Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinsko, Pardubický kraj
Design apartmány Vysočina u Hlinska

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Hlinsko, Pardubický kraj