!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Nový zámek u Lanškrouna
Nový zámek u Lanškrouna ZÁMECEK v léte-zm.JPG
"> Nový zámek u Lanškrouna ZÁMECEK v léte-zm.JPG "> "> 9.1. Zámecek v jinovatce.JPG "> 100_2881.JPG "> kavárna v prízemí 23.1.2010.JPG "> 8-15.8.2010 návštevníci.JPG "> "> 6fa-14.1.07.JPG ">
+ Přidat foto
Památky

Nový zámek u Lanškrouna

Ze zbytku rozsáhlého barokního zámku rodu Liechtensteinů u Lanškrouna se zachovala jediná věž s rozsáhlými podzemními sklepy. Místní jej znají spíše jako Zámeček. V roce 2012 oslavil zámek 300 let od založení.
Zámecká věž byla částečně opravena a vyčištěna, má novou střechu, omítku i okna. Na Zámečku se pořádají v sezoně zábavné akce, ve věži i sklepení jsou různé výstavky a rozšiřují se i výstavky stálé, informační materiály, byla napsána vůbec první informační brožurka o Novém zámku. Návštěvníci mohou posedět pod věží a odpočinout i zavzpomínat.

Blízko Zámečku si mohou návštěvníci také prohlédnout pomníček, postavený bývalému správci budovy v době, kdy tam měl Lanškrounský Lichtensteinský pivovar uskladněné pivo. Objekt se nyní nachází v majetku pana Přemysla Kokeše, lanškrounského architekta, od roku 2004 probíhá generální oprava. V budoucnu bude Zámeček sloužit jako rozhledna (plánuje se prosklená část střechy), v přízemí se bude nacházet italská restaurace Domenico Martinelli, v patře potom apartmán.

Nový zámek má Turistickou známku, od r. 2011 pak i Turistickou vizitku. Připravují se pamětní zámecké mince a různé další zajímavosti a suvenýry i pohlednice. Návštěvníci si mohou při prohlídce poslechnout výklad historie i znění dopisu stavitele zámku, který  r.1699  psal knížeti r. Liechtensteinů o začátku stavby.

Z historie: o stavbě Nového zámku bylo rozhodnuto v r. 1698, protože starší zámek v Lanškrouně už nevyhovoval svým umístěním a zchátralým stavem požadavkům tehdejší doby. Místo pro výstavbu bylo nalezeno na vršku u Rudoltic a stavba začala 8. června toho roku. Podle plánů italského architekta Domenica Martinelliho stavbu řídil italský stavební mistr Antonio Salla. Rozsáhlý barokní zámek měl tvar písmene H, v každém patře 14 velkých sálů, a další menší místnosti, průčelí zámku bylo čtyřpatrové, v každém rohu byla třípatrová věž. Okolí zámku bylo změněno v rozsáhlý park. V červnu  r. 1712 byla stavba zhruba dokončena. Pod zámkem byla vybudována rozsáhlá sklepení, která byla později při bourání zámku částečně zasypána, nyní je přístupných zhruba 1000 m2.

Při dokončovacích pracích v roce 1714 kvůli nepozornosti tovaryše a špatně uhašenému ohníčku částečně vyhořel, později postihl zámek ještě dvakrát požár. V roce 1756  bylo rozhodnuto zámek zbourat. Nezasypaný zbytek původních sklepení byl později využit k uskladnění piva z Lanškrounského Lichtensteinského pivovaru. Zbylá věž byla znovu opravena po návštěvě knížete Aloise v r. 1802. Místo se stalo díky hostinci i samotnému Zámeckému vrchu velmi oblíbeným a navštěvovaným výletním místem. V 50. letech 20. stol. byla restaurace uzavřena, a v r. 1965 celý objekt přešel do majetku města Lanškroun.

Postupně bylo podniknuto několik pokusů o opravu, věž však nakonec opravena nebyla a nadále chátrala až do r. 2004, kdy se o možnost opravy této barokní památky začal zajímat architekt MgA Přemyslav Kokeš, který se rozhodl se svým společníkem Mgr Jiřím Vávrou zámeckou věž opravit a zachránit tuto část bývalého rozsáhlého zámku s pohnutým osudem před zřícením.

Zobrazit více
22.2.
Ucpanej systém

Ucpanej systém

Lanškroun, Východní Čechy
12.3.
Techtle Mechtle a Kočky

Techtle Mechtle a Kočky

Lanškroun, Východní Čechy
18.3.
Jelen

Jelen

Lanškroun, Východní Čechy
20.3.
Jarní lanškrounský FlerJarmark

Jarní lanškrounský FlerJarmark

Lanškroun, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Lanškroun, Východní Čechy
Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Lanškroun, Východní Čechy
Minipivovar Faltus v České Třebové

Minipivovar Faltus v České Třebové

Česká Třebová, Východní Čechy