Úvod > Co chcete dělat? > Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury
Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Při procházce pražskou Malou Stranou určitě nepřehlédnete řadu paláců, které si tu na dosah Pražského hradu nechali vystavět členové významných šlechtických rodů. Kousek od Vltavy najdete i bývalé sídlo rodu Nosticů. Ti pocházeli z Horní Lužice, ale výrazně se zapsali i do naší historie. Stavitel paláce Jan Hartwig z Nostic byl kupříkladu nejvyšším kancléřem.

Důležitou roli sehráli Nosticové i na poli kulturním. Byli totiž mecenáši umění, podporovali například Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Dobrovského nebo rodinu Mánesovu, která zde v přástavku měla dokonce i byt. Krátce na začátku osmnáctého století zde pobýval i Kryštof Dienzenhofer, kterému Praha vděčí za spoustu ze své barokní krásy.

Šlechtický rod Nosticů palác vlastnil až do roku 1945 (ale již v meziválečném období byla jeho část majiteli pronajata k různým úředním účelům). Nyní zde své velmi důstojné sídlo našlo Ministerstvo kultury.

Palác bývá otevřen při Dnech otevřených dveří a u příležitosti významných dnů památkové péče a státních svátků ČR. Můžete zde obdivovat obrazovou galerii, reprezentační Kulečníkový sál či kapli. Nahlédnout lze také do bývalé ložnice, ale největší chloubou je původní Nostická knihovna, která je nejstarší palácovou v Praze a čítá na 15 000 historických svazků.

Zobrazit více

Provozovatel

Nostický palác - Ministerstvo kultury

Maltézské náměstí 1
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 085 111
Email:
helena.markusova@...
WWW:
www.mkcr.cz
GPS:
50,085467 14,405831
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny