Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídka bývalé hvězdárny v Ústí nad Labem
Prohlídka bývalé hvězdárny v Ústí nad Labem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Po budově hvězdárny zbyl už jen jeden zachovaly vikýř "> Opravené zachovalé sklepení "> Fotografie hvězdárny z roku 1929
Přidat foto
Kultura

Prohlídka bývalé hvězdárny v Ústí nad Labem

Navštivte opravené sklepení z hvězdárny, která je z roku 1929 a byla tak významná, že se na ni astronomické vybavení muselo vozit schované v seně. Jeden z přístrojů byl v letech 1882-84 používán v grónském moři. Skvělé místo na výlet, či přespání v lese. Pojďte si prohlídnout archivní materiály.
V roce 1924 univerzitní hvězdárnu vybudovala Německá univerzita jako svoji provizorní hvězdárnu. Když v roce 1924 začala hvězdárna pracovat, byl na místě jen dřevěný domek. Fogorafie domku se bohužel nezachovali a první fotografie je někdy z období 1925-1930, kde můžeme již vidět kamenou stavbu.

V únoru 1929 byl založen "Spolek přátel hvězdárny Německé univerzity v Praze", který si dal za úkol umožnit s pomocí soukromých prostředků výnosnou vědeckou činnost na hvězdárně Německé univerzity a její observatoři v Liesdorfu-Tellnit. Na jaře 1929 zakoupilo toto sdružení pozemek o rozloze 2800 m2. Rozměry byly přibližně 10x5metrů. Zastřešení byla odsuvná střecha válcovitého tvaru. Hvězdárna byla už v té době velmi dobře vybavena, měla dalekohled Refraktor s průměrem objektivu 152mm a ten tam byl od samého počátku.

Zajímavostí bylo, že u hvězdárny byla i meteorologická stanice, a zmiňovaný sklep byl pro geomagnetická měření. Pokud budete mít zájem podívat se do zachovalého sklepení a podívat se na archivní materiály hvězdárny, kontaktujte mě předem.

Rozložit stan můžete přímo nad rozpadlou hvězdárnou směrem ke sklepu.

Ubytování a restaurace v okolí

Piknik Ústí

Piknik Ústí

Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj