Úvod > Co chcete dělat? > Podještědské muzeum v Českém Dubu
Kultura

Podještědské muzeum v Českém Dubu

V Podještědském muzeu se seznámíte s historií Podještědí, a to i s lidmi, kteří jsou spjati s Podještědím i s Českým Dubem počínaje Karolinou Světlou, rodinou Mužákových, Bedřichem Smetanou i rodinou Blaschkých vlastnící kdysi vilu, ve které se nyní nachází muzeum.
Sbírky muzea tvoří pozůstalost Karoliny Světlé, jeden z nejobsáhlejších literárně historických souborů v ČR, dále kolekce barokního a empírového nábytku, národopisné sbírky (nábytek, kroje a výšivky, podmalby na skle aj. z Podještědí), archeologická sbírka, paleontologická a mineralogická Fendrychova sbírka s velkou geologickou mapou aj. Knihovna s 5000 svazky obsahuje také staré tisky z 16.-19. století včetně souboru kramářských písní.

Nalzente zde nádherný a největší papírový betlém vznikající 100 let na Liberecku. Největší skvost se nachází na půdě v podobě nádherné gotické skříně, kterých je na celém světě okolo dvou desítek. Vše začíná v muzeu s milými průvodci, kteří jsou vám ochotni poradit výlet po Podještědí.

Prohlídka, která začala v muzeu, končí přechodem do prostor sklepů bývalého zámku ze 16.stol., kde se v roce 1991 objevila Johanitská komenda ze 13.stol.

Z historie Blaschkovy vily: historizující vilu dal vystavět Franz Schmitt pro svého zetě Konráda Blaschka v letech 1880-1881.V roce 1906 byl interiér vily přestavěn v secesním duchu a do budovy byl vložen monumentální secesní halový prostor, podle projektu vídeňského architekta Wilhelma Klingenberga. V expozici muzea je instalován dochovaný původní nábytek, obrazy, plastiky, koberce a svítidla ze 17. – počátku 20. století. Od roku 1945 zde sídlí Podještědské muzeum.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Český Dub, Liberecký kraj
Treehouse pod Ještědem

Treehouse pod Ještědem

Proseč pod Ještědem, Liberecký kraj
Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj
Resort Slunce

Resort Slunce

Osečná, Liberecký kraj