ÚvodCo chcete dělat?PamátkyNaučná trasa průmyslovou historií města Lanškroun
Památky

Naučná trasa průmyslovou historií města Lanškroun

Zveme vás na procházku naučnou stezkou o pěti zastaveních. Připomeneme si na ní klíčové výrobky TESLY Lanškroun, ale zároveň i některá významná historická místa. Naučná stezka je asi 4 km dlouhá a zabere vám něco přes hodinu času.
Na několika zastaveních se seznámíte například s modelem prvního československého přenosného radiopřijímače anebo s různými radiosoučástkami, které kdysi v tomto městečku na Orlickoústecku vznikaly.

Průmyslová současnost města vychází právě z kořenů Tesly. Lanškroun je rozvinutým průmyslovým městem, v rámci naučné stezky si připomenete základy, které k úspěšnému vývoji města vedly.

V ulicích Lanškrouna tak na různých místech uvidíte zajímavé modely pasivních součástek, které se ve městě vyráběly. Stezka začíná v suterénu radnice, kde je vystavený model prvního československého přenosného kabelkového radiopřijímače pro příjem vysílání v pásmu středních vln. Na zdi místního zámku je zase umístěná deska s odlitkem kondenzátoru. I ten vyráběli v Tesle Lanškroun, například do zářivkových svítidel.

Další součástky najdete ve městě na místech, která souvisejí s elektrotechnickou historií. Pamětní desky jsou velké 80x60 centimetrů. A přímo z nich vystupují modely součástek. Jsou samozřejmě vyrobené v nadživotní velikosti, protože jejich originály jsou ve skutečnosti velice malé. Dávaly se třeba do rádií nebo ledniček. 

Vedle všech součástek je na každém z pěti zastavení umístěná také deska s QR kódem, který odkazuje na stránky města, kde si můžete o tom které výrobku přečíst více informací. Bronzové modely součástek vyrobila specializovaná firma z Polska.

Seznam zastavení:

Zastavení 1: Bronzový model tranzistorového přijímače TYP T58

cílové místo – nám. J. M. Marků 5, Lanškroun – Vnitřní Město
umístění – model volně stojí v suterénních prostorách budovy.

Zastavení 2: Bronzovou pamětní desku vyobrazující modely kondenzátorů

cílové místo  – zeď zámecké zahrady, parcelní číslo st. 527/1
umístění – pamětní deska je pevně spojena se zdí zámecké zahrady

Zastavení 3: Bronzovou pamětní desku vyobrazující modely rezistorů

cílové místo – ulice Sokolská, parcelní číslo st. 3824
umístění – pamětní deska bude pevně spojena se zdí domu na ulici Sokolské

Zastavení 4: Bronzovou pamětní desku vyobrazující modely integrovaných obvodů

cílové místo – ulice Dvořákova, parcelní číslo 1915/9
umístění – pamětní deska bude pevně spojena se zděným plotem společnosti LUX-IDent s. r. o

Zastavení 5: Bronzovou pamětní desku vyobrazující modely potenciometrů

cílové místo – ulice Havlíčkova, parcelní číslo st 1029/1
umístění – pamětní deska bude pevně spojena se zdí budovy ZŠ Smetanova

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté

Koncert k nedožitým osmdesátinám skladatele Petra Hapky.
Lanškroun, Pardubický kraj

Partička

Vysoká škola improvizace se vrací k nám do Lanškrouna!
Lanškroun, Pardubický kraj

Street food v Lanškrouně

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v neděli 21.července u Multifunkčního centra LArt v Lanškrouně v rámci multižánrového festivalu FreshDance fest.
Lanškroun, Pardubický kraj

Multižánrový festival FreshDance fest Lanškroun

Festival pro všechny milovníky tance, pohybu, hudby, umění a kultury jako celku. Užijí si ho děti i dospělí, široká veřejnost i profesionální tanečníci.
Lanškroun, Pardubický kraj

420People – Ever

Kdo jste, když se nikdo nedívá? A kdo jste, když vás pozorují? Odpovědi nabídne “rituální taneční sci-fi “ EVER v choreografii Václava Kuneše s hudbou od Exhausted Modern.
Lanškroun, Pardubický kraj

Pražský komorní balet – Ej lásko, Elixír iluzí

Velká taneční představení zažijeme v sobotu 20. 7. v rámci festivalu FreshDance fest!
Lanškroun, Pardubický kraj

Studio Damúza – Trpasličí pohádka

Trpaslíci žijí obvykle ve skupinách, většinou mají 28–53 cm, jejich váha nepřesahuje 5 kg. Oblíbenou stravou jsou menší kamínky a stonky blatouchu jarního, hlavní náplní dne pak práce v dolech...
Lanškroun, Pardubický kraj

Den mladějovské železnice

Navštivte mladějovskou úzkokolejku v sobotu 28. září a zúčastněte se Dne (mladějovské) železnice – posledního provozního dne úzkokolejky v sezoně 2024 s doprovodným programem, jehož hlavní část začne ve 12:00.
Mladějov na Moravě, Pardubický kraj

Multifunkční centrum L'art v Lanškrouně

Multifukční centrum se otevřelo veřejnosti v roce 2019 a nabízí variabilní využití s maximální kapacitou 600 návštěvníků.
Lanškroun, Pardubický kraj

Historický zájezdní hostinec Krčma v Lanškrouně

První zmínka o existenci dřevěného zájezdního hostince Krčma pochází z roku 1643. Dnešní podoba je z konce 18. století. Stále si však zachovává svůj ráz roubené chalupy s představěným podloubím na dřevěných sloupech.
Lanškroun, Pardubický kraj

Putování po tajemných místech města Lanškrouna

Procházka po stopách pověstí Lanškrounska. Město Lanškroun nabízí řadu tajemných míst. Po jejich stopách se vydejte z náměstí Aloise Jiráska. Zde se nachází lanškrounský zámek, který je prý tajnou podzemní chodbou spojen s Novým zámkem u Rudoltic.
Lanškroun, Pardubický kraj

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky se rozkládá západně od Lanškrouna jako součást příměstské rekreační zóny areálu přírodního koupaliště u rybníku Dlouhý.
Lanškroun, Pardubický kraj

Putování po památkách Lanškrouna

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou. K památkám města patří zámek, radnice, děkanství, kostel svaté Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, hospoda Krčma a další zajímavá místa.
Lanškroun, Pardubický kraj

Naučná stezka Údolí Moravské Sázavy

Jednou z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit Lanškrounska je údolí Moravské Sázavy, jež se rozkládá na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi v délce více než deseti kilometrů. Můžete zde prozkoumat středověkou štolu nebo zkusit narýžovat české granáty.
Lanškroun, Pardubický kraj

Po evropském rozvodí na poutní místo Mariánská Hora

Putování ke kostelu, kde z východního okapu stéká voda do povodí Moravy – Dunaje k Černému moři a západní okap vodu posílá do povodí Orlice – Labe moři Severnímu.
Lanškroun, Pardubický kraj

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.
Lanškroun, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Karolina

Hotel Karolina nabízí moderní, příjemné a levné ubytování v Lanškrouně.
Lanškroun, Pardubický kraj

Penzion Martina

Oblíbený Penzion Martina poskytuje ubytování v historickém centru města Lanškroun na pomezí východních Čech a severozápadní Moravy.
Lanškroun, Pardubický kraj

Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Hotel & depandance Kopacka nabízí ubytování v atypických stylově zařízených apartmá, z nichž každé překvapí svou jedinečností. Jeho přidanou hodnotu představuje nově přistavená depandance propojená příjemným atriem.
Lanškroun, Pardubický kraj

Statek 100dola

Statek se zajímavou historií. Zájemcům poskytujeme komentované prohlídky: nutno domluvit předem. V minulosti byl sídlem německé cihlářské rodiny. Historické exponáty v celém areálu. Nyní po rekonstrukci nabízí konání společenských akcí, možnost ubytování. Bez Wifi a televize!
Luková, Pardubický kraj

Penzion a Country Steak Restaurant v Albrechticích u Lanškrouna

Kuchyně Restaurace Country Steak preferuje čerstvé produkty vlastní výroby, používá pouze chlazená masa a nevaří z polotovarů. Penzion pak nabízí pohodlné ubytování v osmi světlých prostorných pokojích s vlastní koupelnou.
Lanškroun, Pardubický kraj

Minipivovar Faltus v České Třebové

Pivovar Faltus se nachází na Moravské ulici, nedaleko Starého náměstí v České Třebové. Pivovar navazuje na tradici vaření piva v České Třebové, která v roce 2012 oslavila 140 let.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Hotel Filipinum

Cestujete? Pracujete? Sportujete? Chcete se bavit, odpočívat nebo dobře najíst? To vše můžete nalézt pod jednou střechou a spojit jediným slovem Hotel Filipinum.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Slavnostní otevření chaty na Kozlovském kopci, tehdy ovšem ještě pouze přízemní, umístěné v blízkosti rozhledny, se konalo na Kozlovském kopci 9. července 1933 za velké účasti občanů a různých činovníků.
Česká Třebová, Pardubický kraj