Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Velký Kosíř
Příroda

Naučná stezka Velký Kosíř

Velký Kosíř se vypíná nad rovinatou krajinou Hané, je ze všech stran zdaleka viditelný a láká k výstupu na vrchol. Naučná stezka Velký Kosíř je dostupná pěšky a na horském kole. Není fyzicky náročná, má charakter rekreační výletní cesty.
Stezka vede po lesní asfaltové cestě na vrchol Velkého Kosíře, dále kamenitým úvozem dolů do Čech pod Kosířem a po lesní pěšině zvané "Hraběcí cesta" zpět. Okruh se uzavírá do obce Čelechovice a to po žluté turistické značce. Z vrcholu Velkého Kosíře vede po žluté turistické trace odbočka naučné stezky s 5 zastaveními do Slatinic.

Velký Kosíř se vypíná nad rovinatou krajinou Hané, je ze všech stran zdaleka viditelný a láká potníky k výstupu na vrchol. Přírodní park Velký Kosíř je chráněná lokalita v nejjižnějším výběžku Zábřežské vrchoviny. Lesnatý kopec je z jižní strany porostlý zakrslou doubravou se skromnou suchomilnou vegetací. Před 370 miliony let zde teplý příboj mělkého denovského moře omýval korálové útesy.

Archeologické nálezy ze zdejšího okolí pocházejí z různých dob a kultur a dokládají hojné osídlení kraje již od dob mladšího paleolitu. Mohylová pohřebiště eneolitická patří k nejnápadnějším. Minulé doby jsou doloženy bohatými nálezy keramiky, kamennými i bronzovými sekyrami, jehlicemi, náramky a sponami.
Keltské osídlení bylo ve Stařechovicích. V Čechách pod Kosířem se nachází zámecký park s arboretem. František Josef Silva Taroucca a Arnošt Emanuel Taroucca dali v druhé polovině 19. století parku jeho podobu a dendrologické bohatství cizokrajných dřevin – celkem 260 druhů, variet a odrůd.

Provozovatel

Městský úřad Prostějov

Milíčova 1
796 01 Prostějov
Tel.:
+420 582 392 407
Email:
libuse.plevova@me...
WWW:
www.cechypk.cz
GPS:
49,476443 17,120011
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Canall

Canall

Prostějov, Olomoucký kraj
Pan Burger

Pan Burger

Prostějov, Olomoucký kraj
Penzion a restaurace U Chmelů

Penzion a restaurace U Chmelů

Prostějov, Olomoucký kraj