Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka U Eremita z Roztok u Křivoklátu do Branova
Příroda

Naučná stezka U Eremita z Roztok u Křivoklátu do Branova

Pěší stezka vás zavede z Roztok na hranici rezervace U Eremita. Je dlouhá asi 1 km a potkáte na ni dva informační panely se základními informacemi o rezervaci, včetně vyobrazení pětatřiceti druhů stromů a keřů, které tu rostou. Při špatném počasí nebo sněhu je však stezka neschůdná.

Naučná stezka prochází územím přírodní rezervace U Eremita, součásti chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, rozkládající se na strmém zalesněném skalním svahu nad řekou Berounkou mezi obcemi Roztoky u Křivoklátu a Branov. Stezka vede většinou po úzké skalní římse a postupně vás seznámí s pětatřiceti známými i vzácnějšími dřevinami, které zde rostou.

Přírodní rezervace U Eremita byla vyhlášena v roce 1984. Chráněn je porost s velkým množstvím různých druhů rostlin a živočichů. Hojný je tu především tis červený, kterého je na této lokalitě evidováno skoro tisíc jedinců. Tis se zde také přirozeně rozmnožuje. Kultivary tisu známe z našich parků, vzájemně se liší tvarem a barvou. V přírodě jsou to keře nebo stromy, které mohou dorůst až do výšky 15 m. Nápadné jsou sytě červené, sladké a jedlé plody, které obsahují vždy jen jedno semeno. Samotné semeno je však jedovaté, stejně jako celá rostlina. Dřevo je husté, pevné a těžké, s nafialovělým nebo tmavohnědým jádrem. Pro svoji pružnost se používalo k výrobě luků. Tis patří mezi dřeviny, které rostou velmi pomalu, takže i malé stromy mohou být staré stovky let.

Stezka začíná u silnice vedoucí z Roztok na Karlovu Ves, nedaleko autobusové zastávky Roztoky, u farmy. Vzhledem ke svému charakteru určena výhradně pro pěší. Za vlhkého počasí nebo sněhu může být pohyb po ní velmi nebezpečný. Některé vysloveně neschůdné úseky jsou přemostěny dřevěnými můstky.

Kneippovy lesní lázně na potoce Klučná

Kneippovy lesní lázně na potoce Klučná

Roztoky, Středočeský kraj
Půjčovna lodí Berounka – Honza

Půjčovna lodí Berounka – Honza

Roztoky, Středočeský kraj
Fofr na Berounce

Fofr na Berounce

Roztoky, Středočeský kraj
Přírodní rezervace Nezabudické skály

Přírodní rezervace Nezabudické skály

Nezabudice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Branov

Kemp Branov

Branov, Středočeský kraj
Hotel Sýkora

Hotel Sýkora

Křivoklát, Středočeský kraj
Kemp Masarykova vyhlídka ve Zbečně

Kemp Masarykova vyhlídka ve Zbečně

Zbečno, Středočeský kraj