Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Naučná stezka po hornických památkách Rtyně
Příroda

Naučná stezka po hornických památkách Rtyně

V Jestřebích horách, v kopcích nad městem Rtyně v Podkrkonoší se těžilo uhlí už před 400 lety. A místy, kde se kdysi kutalo, vede dnes příjemná naučná stezka.
V Markoušovicích se roku 1590 objevilo uhlí, kterému se říkalo vulkanit. Šlo o velmi kvalitní kovářské uhlí určené k průmyslovému využití. Bylo totiž tak výhřevné, že by propálilo běžná domácí kamna. Na rozdíl od později otevřených dolů na Ostravsku či Kladensku, tady uhlí „vystupovalo“ z kopců. Těžilo se tedy na povrchu, ale ze svahů jej bylo potřeba svážet dolů.

K přepravě sloužily koňské dráhy, které uhlí svážely po vrstevnici. K dráze muselo uhlí dopravit zvláštní zařízení zvané bremst, jehož jméno vzniklo z německého výrazu die Bremse – brzda, protože vozíky s uhlím byly navázané na nekonečném laně a ty těžší vytahovaly nahoru lehčí prázdné. Aby neletěly neřízeně ze svahu, brzdilo je důmyslné zařízení. Zářezy v krajině dodnes bremsty připomínají, bylo jich tu celkem pět.

Naučná stezka po hornických památkách měří celkem 12 kilometrů. Cestou je možné narazit na Schaumburskou myslivnu, odkud je krásný výhled do kraje. Další kamennou stavbu zdobí typický erb, jedná se o původní budovu strojovny. Vedle ní stojí dlouhá roubenka, která sloužila jako zázemí horníků, ale také cáchovna, kde sídlil úředník a rozděloval horníkům práci. Stezka začíná u městského muzea a pokračuje po žluté značce. U rozcestí Nad Odolovem se připojí na červenou značku, aby jí na rozcestí Pod Větrným dolem opustila a opět se vrátila na žlutou trasu, která vede zpět do Rtyně.

Provozovatel

Město Rtyně v Podkrkonoší

Hronovská 431
542 33 Rtyně v Podkrkonoší
Tel.:
+420 499 888 140
Email:
podatelna@mestort...
WWW:
www.rtyne.cz
GPS:
50,505417 16,071558
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Krása světa loutek

Výstava loutek od místních řezbářů a historické rtyňské loutkové scény.
Rtyně v Podkrkonoší, Královéhradecký kraj

Pavlína Kvita – Nestabilita věčnosti

Centrum současného umění EPO1 zve na výstavu, kde se svým nevšedním dílem představí současná sochařka Pavlína Kvita.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Večerní prohlídky na státním zámku v Náchodě

Přijďte si s námi připomenout si s nimi spojené příběhy na hraných večerních prohlídkách, na kterých potkáte oživlé postavy členů nejvýznamnějších rodů, které náchodský zámek vlastnily.
Náchod, Královéhradecký kraj

Sicilské katakomby na pomezí pozdní antiky a raného středověku

První letošní přednáška ze série muzejních sedánků o archeologickém výzkumu na Sicílii.
Náchod, Královéhradecký kraj

Rtyňská Lípa svobody

Rtyňská Lípa svobody byla vysazena 13. dubna 1919. V roce 2018 se stala finalistou ankety Stromu roku 2018 a nakonec skončila na třetím místě.
Rtyně v Podkrkonoší, Královéhradecký kraj

Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší

Expozice dokumentuje těžbu rud a uhlí v oblasti Jestřebích hor od roku 1590 do roku 1990. K vidění jsou hornické uniformy, historické i současné pracovní nástroje, minerály a fosílie, modely důlních zařízení a další předměty.
Rtyně v Podkrkonoší, Královéhradecký kraj

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.
Rtyně v Podkrkonoší, Královéhradecký kraj

Zemědělské muzeum Radeč

V Jestřebích horách vzniklo muzeum zaměřené na činnost našich předků v zemědělství. V areálu bývalého JZD v Radči u Úpice se nalézá již přes 1200 exponátů, které věnovali muzeu různí dárci.
Batňovice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Bulánka

Vybrat si ze široké nabídky jídel a krajových specialit můžete v restauraci U Bulánka nedaleko Jestřebích hor v Podkrkonoší, která leží na hlavní trase mezi Trutnovem a Náchodem. Název "U Bulánka" má mnohaletou tradici v místním pohostinství a je symbolizován psem se soudkem rumu.
Batňovice, Královéhradecký kraj

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Kemp Brodský se nachází uprostřed turisticky nejkrásnější a nejzajímavější oblasti České republiky mezi Babiččiným údolím, Červeným Kostelcem a Náchodem. Samotný kemp leží na břehu rybníka Brodský, který je obklopen březovým hájem, velkou travnatou pláží a má písčité, pozvolna klesající dno.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Rokytnická medovina z Orlických hor

Zastudena vyrobená medovka, vzniká kvašením medu za použití speciálních kvasinek. Tím je zaručeno zachování významných látek včelího medu. Produkt získal certifikát Broumovsko regionální produkt®.
Hronov, Královéhradecký kraj

Tábořiště a autokemp Špinka u Olešnice

Veřejné tábořiště na travnatém břehu rybníku Špinka je vhodné pro stanování, pobyt v karavanech a v chatkách – zejména pro rodiny s dětmi a s domácími mazlíčky. Je zde skvělé koupání na upavené travnaté pláži s pozvolným vstupem do vody a písčitým dnem.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj