ÚvodCo chcete dělat?PřírodaŽelezniční skanzen a naučná stezka na opuštěné dráze Lupěné – Hněvkov na Zábřežsku
Příroda

Železniční skanzen a naučná stezka na opuštěné dráze Lupěné – Hněvkov na Zábřežsku

Železniční skanzen a naučná stezka o životě v údolí Moravské Sázavy jsou vybudovány na nepoužívaném železničním náspu mezi obcemi Lupěné a Hněvkov na Zábřežsku.
O dějinách železnice, utváření krajiny i životě v údolí řeky Moravské Sázavy se může dozvědět každý, kdo se vydá na ojedinělou cyklostezku, vedoucí po náspu zrušené železniční trati mezi obcemi Lupěné a Hněvkov na Zábřežsku. Více než dvoukilometrová cesta mezi malebnými kopci říční nivy překonává tok Moravské Sázavy po třech mostech a nabízí tak těm, co se vydali do Jeseníků za cyklistikou, opravdu nevšední zážitek. Železniční skanzen se nachází na náspu bývalé železniční trati mezi Lupěným a Hněvkovem u Zábřehu.
 

Železniční skanzen Lupěné

Exponáty Železničního skanzenu Lupěné odkazují na historii železnice, která je s tímto místem spjata už více než sto padesát let. Hlavním magnetem je historická parní lokomotiva řady 317 z roku 1950. Dále jsou v expozici mechanické závory a různé typy návěstidel. Exponáty byly získány z rušených železničních stanic, parní lokomotiva z bývalého železničního depa. V roce 2018 k nim přibude starý služební vagon, ve kterém budetaké expozice s železniční tematikou. Turistům se otevře příležitostně, například ve Dnech evropského dědictví. Vůz bude zároveň sloužit jako zázemí pro správce skanzenu.

Železniční skanzen stojí na počátku cyklostezky, které vede po opuštěném drážním tělese, při 1. zastavení naučné stezky.
 

Naučná stezka a cyklostezka

Cesta je součástí významné regionální cyklistické komunikace číslo 6232. Naučná stezka lemující cyklotrasu pojednává nejprve o historii železniční dopravy na hlavní trati, spojující Jeseníky se zbytkem Moravy i s Čechami. K vidění je zde vystavená parní lokomotiva řady 317 nebo železniční skanzen s dobovými návěstidly.

Po chvilce v pedálech se můžete zastavit u informační cedule, z níž se dozvíte něco zajímavého o řece a o tom, kde se mezi zalesněnými stráněmi vzala. Další zastavení jsou potom věnovaná zdejším rostlinám a živočichům, výstavbě tunelů, které nahradili klikatící se trať, a budování samotné cyklostezky. Zastávky jsou vybavené posezením i stojany na bicykly. Délka trasy je 2,5 km.


Zastavení naučné stezky:
  • Historie a přestavba železniční trati
  • Geomorfologické změny krajiny a řeka Moravská Sázava
  • Rostliny a živočichové údolí Moravské Sázavy
  • Budování a technické parametry tunelů
  • Výstavba cyklostezky na opuštěném tělese dráhy


Do exponátů železničního muzea patří také stávající objekty:

  • samotný železniční násep
  • průrazy skalami (místy zpevněné zdmi; datace na kameni kvádrového zdiva 1912)
  • tři železniční mosty, jejichž pilíře jsou z části odkryté (datace kvádrového zdiva pilíře 1902)
  • tři strážní domky připomínající potřebu obslužnosti trati v době páry
  • kamenné milníky původní trati (umístěné podél cyklostezky na opuštěném tělese dráhy)

Aktuality

Jak šel čas Zábřehem

Město Zábřeh si v letošním roce připomíná 770 let své existence. Při této příležitosti je připravena výstava prezentující soubor více než tří stovek pohlednic a fotografií z období od konce 19. století do 90. let 20. století.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Umění – Ještě ne dějiny

Výstava uvede autorská díla tří mladých umělců.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Václav Hollar – Fauna a flóra

Václav Hollar (1607 Praha – 1677 Londýn), věhlasný rytec a kreslíř 17. století, svou tvorbou přispěl k rozvoji techniky rytí i leptání do mědi a jako jeden z mála Čechů své doby ovlivnil výtvarné umění v evropském kontextu.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Přírodní architektura

Přinášíme vám pozvánku na nádherné a velmi podnětné povídání s architekty, kteří svou práci pojímají poněkud odlišně, než jsme z architektonických kanceláří zvyklí. Ing. arch. Zuzana Tomečková spolu s Ing. arch. Petrem Hájkem přijedou sdílet s námi svůj pohled na to, jak pracovat s prostorem.
Rovensko, Olomoucký kraj

Mohelnická terénní časovka

Závody osobních automobilů všech typů na nezpevněném povrchu na místní motokrosové trati v Mohelnických lomech u Křemačova.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Středověký den

V sobotu 21. září proběhne v mohelnickém muzeu akce pro děti i dospělé s názvem Středověký den.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Farmářské trhy Mohelnice

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Mohelnici.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Farmářské trhy Mohelnice

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Mohelnici.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Tvrz Nemile u Zábřeha

Původně středověká, renesančně přestavěná tvrz, dokládá typ obydlí šlechty na přelomu 16. a 17. století.
Nemile, Olomoucký kraj

Plavecký areál Zábřeh

Plavecký areál v Zábřehu nabízí svým návštěvníkům bohatou škálu aktivit pro každé roční období. Krytý bazén 25 m s whirlpool a parní lázení; finskou saunu. Letní koupaliště 50 m víceúčelový bazén s atrakcemi, dětský bazén s tobogánem a brouzdaliště.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Kostel sv. Barbory v Zábřehu na Moravě

Kostel sv. Barbory, který je v současné době přístupný pro veřejnost jen výjimečně, je středověká gotická stavba s barokní přestavbou. Legenda vypráví, že kostel založili za hradbami města příslušníci řádu Templářů. Nejstarší písemná památka však pochází až z druhé poloviny 15. století.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Zámek v Zábřehu na Moravě

Původní tvrz byla ve 2. polovině 14. století přestavěna na hrad. Ve 2.polovině.15.stol. proběhla pozdněgotická přestavba. Renesanční přestavby proběhly v 16. století. Od roku 1991 je zámek sídlem Městského úřadu.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Vyhlídka Humenec

Vyhlídka se nachází na místě, odkud je působivý výhled na město, kopce Zábřežské i Hanušovické vrchoviny a Jeseníky.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Galerie Tunklův dvorec v Zábřehu

Galerie sídlí v budově bývalé radnice na hlavním Masarykově náměstí v Zábřehu. Dnešní výstavní prostor, dříve obřadní síň, je vlastně dochovaný středověký sklep. Budova je jednou z významných dominant náměstí. Celoročně se zde konají různé výstavy.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Grafický kabinet Václava Hollara v Zábřehu

Ve sbírce zábřežského muzea se nachází impozantní kolekce grafických listů Václava Hollara (1607–1677), světově proslulého rytce a kreslíře 17. století, kterou muzeu daroval milovník a sběratel umění plk. Karel Lukas (1897 Brníčko – 1949 Praha).
Zábřeh, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Tučňák v Zábřehu

V samotném centru města Zábřehu najdete penzion a stylovou restauraci Tučňák. Hosté zde mohou využít jak ubytování v pokojích či apartmánech, tak je rádi pozveme i do restaurace s letní terasou a širokou nabídkou vynikajících steaků i minutkových jídel.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Restaurace Stará sladovna Zábřeh

Restaurace Stará sladovna v centru města Zábřeh nabízí to nejlepší z České kuchyně i jedinečně klasicky vařená piva z ryze českých pivovarů.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Levandulová kavárna Zábřeh

Přijďte k nám ochutnat netradiční chuť levandule ve spojení s vynikajícím druhem kávy v BIO kvalitě, skvělé domácí dezerty nebo osvěžující levandulovou limonádu.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Restaurant Pyramida

V konceptu restaurantu jsme se snažili spojit dohromady bohatou a jedinečnou tradici českého pivovarnictví s moderním životním stylem. Cílem bylo vytvořit prostředí s jedinečnou atmosférou, ve kterém se budou cítit dobře různé kategorie hostů – štamgasti, rodiny s dětmi, studenti či kamarádi.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Sport & Relax areál Bozeňov

V rekreačním areálu zažijete relax, sport, přírodu i dovolenou bez stresu a starostí. Oblíbený areál Bozeňov se nachází uprostřed bušínovských lesů, v údolí, kde sice není signál, ale zato je tu mnoho aktivit pro každého.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Exkurze v Rodinné konzervárně Via Delicia

Chcete nahlédnout pod pokličku výroby tradičních paštik, marmelád z planého ovoce a dalších dobrot? Zajímá vás, jak se dříve vyráběly domácí zavařeniny? V Rodinné konzervárně Via Delicia vše uvidíte a rovnou i ochutnáte. Unikátní manufaktura v podhůří Jeseníků se svým Palácem chutí je tu pro vás.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Habermannův mlýn a Habermannova vila v Bludově

Hubert Habermann byl mlynář z vesnice na severu Moravy. Mlýn byl vlastněn sudetoněmeckou rodinou Habermannů a využíval se k produkci mouky, jako pila a v mlýně byla také založena menší produkce dřevěných beden. V roce 1920 byla jako rodinné sídlo vybudována secesní vila.
Bludov, Olomoucký kraj

Od lesa – catering s hospůdkou v Klášterci u Olšan

V hospůdce Rio v Klášterci u Olšan se vaří tradiční recepty v netradičním provedení. Jsme kuchaři, kteří se netají láskou k české kuchyni a přírodě. Když k téhle lásce přidáme oheň, máme základní pilíře našeho vaření.
Olšany, Olomoucký kraj