Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka malíře Jana Dědiny v Tatobitech
Příroda

Naučná stezka malíře Jana Dědiny v Tatobitech

Stezka v Tatobitech vás provede po zajímavostech a pamětihodnostech obce a jejího okolí. Začátek stezky naleznete v Malířově zahradě, kde měl ateliér malíř Jan Dědina.
Po stopách malíře Jana Dědiny se můžete vydat na stezce v Tatobitech. Turistické značky vedou z malířovy zahrady asi čtyři kilometry po nejzajímavějších památkách obce. Trasa zahrnuje i nádherné panoramatické pohledy do Českého ráje.

Po těchto cestách kráčel nejen náš malíř, se i další významní mužové a umělci, například Jan Neruda, Svatopluk Čech, buditel Antonín Marek, houslař F. X. Drozen, malíř F. Kaván a mnoho jiných. V zahradě je umístěna i geologická expozice s ukázkami kamenů, které se v okolí nacházejí.
 

Zastavení naučné stezky

Malířova zahrada – původní zahrada byla založena v roce 1930 a následně byl postaven dům malíře s ateliérem. Dnes je Malířova zahrada výchozím místem Stezky malíře Jana Dědiny.
 
Barokní kostel Sv. Vavřince – Byl vystavěn na místě staré kaple z roku 1714 – 1753. V roce 1780 byl vybaven varhany a 1897 byl osazen novým zvonem, darem barona Felixe Lexy von Aehrenthal. Generální oprava byla provedena v roce 2001 zásluhou nadace B. J. Horáčka.
 
Kaplička se sochou sv. Václava – z roku 1826, práce Jana Zemana. Tuto drobnou stavbu dal postavit rolník Václav Bičík.
 
Památný kříž – na pozemcích Arnošta Linky, kde kříž stojí, se dobýval vápenec a pálívalo vápno. Údajně je na místě, kde bylo zasypáno sedm mužů při práci v šachtě.
 
Tisíciletá lípa – Jeden z nejstarších stromů v České republice, její stáří se odhaduje na 700 -800 let. Obvod kmene je 9 metrů a do dutiny stromu se vejde až 11 lidí. Roku 1923 vybudoval Spolek tatobitských mládenců Svoboda podezdívku a oplocení kolem stromu.
 
Nerudův kříž – Kříž z roku 1776 práce Jana Zemana. Ke kříži se vztahuje domněnka, že dal podnět Janu Nerudovi k sepsání Balady Horské.
 
Obecní lom Slavka – geologická expozice pod širým nebem. Zde se otvírá krásné panorama nejen na Tatobity, ale i na celý Český ráj.
 
Socha Panny Marie – Práce Josefa Zemana. Roku 1867 nechal zhotovit na vlastní náklady Josef Drahoňovský. v roce 1995 restaurována ak. sochařkou Marií Učíkovou.
Kostel sv. Vavřince v Tatobitech

Kostel sv. Vavřince v Tatobitech

Tatobity, Liberecký kraj
Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobity, Liberecký kraj
Otakarova farma – samotoč a apartmány Kozákov

Otakarova farma – samotoč a apartmány Kozákov

Radostná pod Kozákovem, Liberecký kraj
Ski areál Kozákov

Ski areál Kozákov

Chuchelna, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmán Sedmihorské léto

Apartmán Sedmihorské léto

Karlovice, Liberecký kraj
Rodinný penzion Světlá

Rodinný penzion Světlá

Slaná, Liberecký kraj
Motel Even Sedmihorky

Motel Even Sedmihorky

Turnov, Liberecký kraj
Vinný sklípek v Českém ráji

Vinný sklípek v Českém ráji

Mírová pod Kozákovem, Liberecký kraj