Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Lom Rožmitál u Broumova
Příroda

Naučná stezka Lom Rožmitál u Broumova

Naučná stezka Lom Rožmitál představuje ekologickou obnovu území po těžbě, geologickou stavbu a vývoj pohraniční části východočeského regionu. Cestou lze pozorovat těžební práce v lomu a zároveň obdivovat krajinu Broumovska.
Na okraji Javořích hor byla v září 2011 otevřena v lomu Rožmitál u Broumova naučná stezka. Je výsledkem dlouholeté spolupráce přírodovědeckého oddělení Muzea východních ČechHradci Králové a Zemědělského družstva Šonov, které je provozovatelem lomu.

Stezka návštěvníkům ukazuje na 1,5 km dlouhé trase flóru a faunu v lomu a okolí, úspěšnou obnovu vytěženého prostoru na Homoli. Nabízí možnost pozorovat dosavadní těžbu v činném lomu, ale také poskytuje výhledy na malebnou krajinu Broumovska.  Stezka má celkem sedm zastávek s obrazově bohatě ilustrovanými panely.

Lom Rožmitál je založen ve vulkanických horninách sopek, které byly aktivní přibližně před 300 milióny let. Kámen melafyr se na kopci Homole těžil v letech 1965 až 2003. Když potom Zemědělské družstvo Šonov chtělo otevřít další část lomu, zjistilo, že v chráněné krajinné oblasti těžba možná není. Starý lom nebyl po těžbě zalesněni, naopak, těžaři zde udržují skály odkryté tak, aby se tam dařilo živočichům a rostlinám vyhledávajícím teplé a suché klima. Jsou zde jezírka, sutě, hromady hlušiny a hlíny, pastviny, louky a další nově vzniklá stanoviště. Přírodovědci uvádějí, že v lomu žije 32 chráněných rostlin a živočichů a dalších víc než sedmdesát ohrožených organismů. Například zde, jako v jediném místě v kraji, kde žije noční motýl osenice a velmi vzácný jedovatý motýl přástevník starčkový. Vyskytuje se tu i řada obojživelníků, v lomu hnízdí výr velký a oblast je domovem ještěrek i zmijí.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Benešov

Penzion Benešov

Broumov, Královéhradecký kraj
Pivovar Opat v Broumově – Olivětíně

Pivovar Opat v Broumově – Olivětíně

Broumov, Královéhradecký kraj
Penzion Zámeček nedaleko Broumova

Penzion Zámeček nedaleko Broumova

Broumov, Královéhradecký kraj
Benediktinské sklepy v Broumově

Benediktinské sklepy v Broumově

Broumov, Královéhradecký kraj