ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNaučná stezka Za pírkem klecanského sokola
Ukrižovaný Kristus
Příroda

Naučná stezka Za pírkem klecanského sokola

U 28 zastávek je popsán příběh daného místa a zajímavost inspirovaná atraktivitou. Celou stezku tvoří cca 6,5 km dlouhý okruh. Trasu vám pomohou držet navigační tabule a pomocné mapy průběžně na trase rozmístěné.
Stezka propojuje 28 nejzajímavějších míst Klecan: klecanský zámek, barokní sochu sv. Jana Nepomuckého, pomník Ukřižovaného Krista, který je zhotoven podle díla nejvýznamnějšího českého sochaře přelomu 19. a 20. století Josefa Václava Myslbeka, Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sochu sv. Václava, bývalou obecní školu, která je v současné době využívána jako zdravotní středisko, c.k. schody z roku 1854, které dostaly název „Císařské“ a to na věčnou památku zázračné záchrany Jeho Veličenstva císaře Františka Josefa I., který byl ve Vídni napaden nožem, bronzovou bustu Václava Beneše Třebízského z roku 1898 od Ladislava Šalouna, dům U Felixů, který v minulosti sloužil jako lihovar či pražírna kávy, pomník padlým I. a II. světové války z roku 1922, památeční lípu z r. 1977, kdy dosáhl díky novorozenci z Klecan počet obyvatel tehdejšího Československa patnácti milionů, hřbitov s významnými občany, černou (Masarykovu) skálu, kterou v roce 1920 navštívil na koni první československý prezident, nádhernou vyhlídku nad jezem,  přívoz Klecany – Roztoky, který slouží už od roku 1911, klecanský jez, přičemž na zdi budovy správy jezu jsou zaznamenány výšky hladiny Vltavy při povodních od roku 1890, raně středověké hradiště z 10. století, jehož poloha umožňovala optický kontakt jak s Pražským hradem, tak s Levým Hradcem z protějšího břehu, na jehož území bylo v r. 2000 archeology objeveno pohřebiště, cestu zvanou Čertovka, která sloužila obyvatelům přilehlého středověkého Hradiště jako obranná i válečná cesta, přes 150 let staré stromy – impozantní tureckou lísku a majestátní platan javorolistý, které se nacházejí v samém srdci klecanského háje, zděný romantický mostek přes bezejmenný potůček, místo U sedmi dubů, na nichž se již podepsal zub času a z původních 7 kmenů zůstal jediný anebo ani ten, úchvatnou vyhlídku U křížku s překrásným pohledem do Vltavského kaňonu s výhledem na Levý Hradec, na plavební komoru i na nedaleký kamenolom, na horizontu lze identifikovat Chrám sv. Víta v Praze, Petřínskou rozhlednu, Strahovský stadion aj., zbytky po ochranných valech, která během II. světové války měla chránit letadla, studánku U skrytého pramene, která byla dříve zdrojem vody nejen pro vaření klecanského piva, malebné zákoutí s hájovnou, na jejíž místě stál v 19. století původní klecanský pivovar a blízkým rybníčkem, zděný obelisk zvaný pyramida z dob romantické úpravy Klecanského háje v druhé polovině 19. století., palouček zvaný Benešovka, kapličku tzv. Boží muka v Klecanech asi z 19. století a faru postavenou v roce 1766 v barokním slohu se zachovánou kaplankou jako pamětní síň s původním inventářem a předměty, které používal Václav Beneš Třebízský, který zde 1876 -84 působil.
 
O vzniku názvu města Klecany koluje řada legend. Podle jedné pověsti měl Lapák, první pán zdejší tvrze (kterou obdržel od knížete Přemysla roku 777 jako dar), pokřivenou postavu, a proto byl nezdvořile nazýván klecavý, což mělo znamenat kulhavý... Podle jiných pramenů se jako pravděpodobnější jeví odvození od klesavého reliéfu města odrážejícím se v latinském „clivus“ -„svah“ či v německém „klettern“ – „lézt (stoupat)“. Jiné zdroje zas mluví o pánech z Pražského hradu, kteří kdysi kupovali sokolnické klece výhradně z jedné tehdy bezejmenné obce...

Provozovatel

Městský úřad Klecany

U Školky 74
250 67 Klecany
Tel.:
+420 284 890 064
Email:
muklecany@mu-klec...
WWW:
www.klecany.cz/ob...
GPS:
50,175232 14,412943
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Aktuality

Výstava Václava Beneše Třebízského

V Kulturním centru Rychta v Klecanech můžete od 20. 6. do 15. 9. 2024 navštívit výstavu o životě a díle Klecanského spisovatele a kaplana Václava Beneše Třebízského.
Klecany, Středočeský kraj

Klecanské serenády

Klecanské serenády aneb koncerty komorní hudby v Klecanech.
Klecany, Středočeský kraj

Dýňování

Město Klecany zve na nám. Třebízského na "Dýňování".
Klecany, Středočeský kraj

Rodinný workshop sushi

Máme omezený počet míst a na výběr jak dopolední tak odpolední kurz, doba trvání je 60 – 70 minut.
Klecany, Středočeský kraj

Klecanské serenády

Klecanské serenády aneb koncerty komorní hudby v Klecanech.
Klecany, Středočeský kraj

Taková (ne)normální rodinka!

Bláznivá komedie z domácího prostředí.
Klecany, Středočeský kraj

Vánoční cirkus

Nové vánoční akrobatické a dechberoucí představení artistické skupiny mistral.
Klecany, Středočeský kraj

Klecanské serenády

Klecanské serenády aneb koncerty komorní hudby v Klecanech.
Klecany, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Kulturní centrum Rychta Klecany

Kulturní centrum Rychta, které se nachází v Klecanech, láká návštevníky nejen svým moderním pojetím.
Klecany, Středočeský kraj

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.
Klecany, Středočeský kraj

Kdo si šlape, nezlobí

Projížďky na šlapacích autech a příprava na závody v Klecanech.
Klecany, Středočeský kraj

Bubenický maraton – hra na africké bubny

Naučte se hru na africké bubny a perkuse. Skrze hru na africké bubny a jiné perkusní nástroje pocítíte obrovskou energii a radost, kterou v sobě tyto nástroje skrývají. Je nuté se na seminář přihlásit předem k zajištění potřebného počtu bubnů.
Klecany, Středočeský kraj

Zámek Klecany

Klecanský zámek patří mezi nejzajímavější dominanty města. Dnes je zámek tvořen čtyřmi křídly kolem nádvoří s průčelním rizalitem. Zámek není přístupný veřejnosti.
Klecany, Středočeský kraj

Palouček Benešovka v Klecanech

Toto místo v Klecanech připomíná dobu působení Václava Beneše Třebízského. Nachází se v Klecanském háji. Správce velkostatku Josef Janáček zde nechal postavit svému příteli Václavu Beneši dřevěnou lavičku s křížkem, na které Třebízský rád sedával a vyhlížel do krajiny.
Klecany, Středočeský kraj

Stand Up Paddleboarding – pádlování ve stoje nedaleko Prahy

Chcete si protáhnout většinu svalů v těle? Chcete si prohlídnout oblíbenou řeku z výjimečného úhlu a vidět výrazně více, než v sedě v lodi? Vyzkoušejte nový sport – Stand Up Paddleboarding.
Klecany, Středočeský kraj

Přívoz Klecánky – Roztoky u Prahy

Město Klecany provozuje jeden z posledních přívozů přes řeku Vltavu. Slouží k dopravě osob, bicyklů i malých motocyklů. Je celoročně využíván všemi, kdo pracují na opačném břehu řeky.
Klecany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Nevšední restaurace ohromí vzdušností a vysokými stropy. Veškerá jídla připravují v otevřené kuchyni.
Klecany, Středočeský kraj

Zdibský pivovar

Malý rodinný pivovar s českou kuchyní a skvělým pivkem, který otevřel v říjnu 2021.
Zdiby, Středočeský kraj

Gurmánský zážitek v cukrárně ve Zdibech – dobroty bez lepku

Cukrárna s vlastní výrobou zákusků se specializací na bezlepkové zákusky a dorty. Vše je vyráběno z poctivých surovin bez použití jakýchkoliv chemických konzervantů.
Zdiby, Středočeský kraj

Borůvková plantáž Zdiby u Prahy

Nedaleko Prahy v obci Zdiby se nachází Borůvková plantáž.
Zdiby, Středočeský kraj

Love Snails – restaurace se šnečími specialitami

Už jste někdy jedli šneky? Tu nejbáječnější "pochoutku s domečkem" si můžete dát v zážitkové restauraci Love Snails, největší šnečí farmy v Česku. Najdete ji u Horních Chaber, v údolí Drahanského potoka.
Praha 8, Praha

Točená zmrzlina Klíčany – Hospůdka U Úřadu

Zveme vás na točenou zmrzlinu do Klíčan. Kromě výborné zmrzliny nabízíme příjemné posezení v zahrádce s dětským hřištěm.
Klíčany, Středočeský kraj

Triocamp v Dolních Chabrech

Triocamp nabíze ubytování v bungalovech, mobilních domech, kempu pro karavany a stany či v pokojích s vlastním WC a sprchou. V areálu se nachází také restaurace.
Praha 8, Praha

Triocamp Praha – camping, penzion, bungalovy

Celoroční kvalitní ubytování nedaleko centra Prahy. Nabízíme místa pro caravany a stany s el. přípojkou. Dále ubytování v chatách a pokojích.
Praha 8, Praha