Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Jílovské zlaté doly
Příroda

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.
Naučná stezka Jílovské zlaté doly byla zřízena  roku 1988 jako doplněk stálé expozice zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Vede téměř výhradně po pevných cestách, většinou asfaltových, jen místy pěšinami, které mohou být v nepříznivém počasí rozmoklé. Stezka má dvě trasy, obě začínají u kostela sv. Vojtěcha na Masarykově náměstí v Jílovém.

První, okružní trasa, je dlouhá 4,5 km a vede po místech historických dolů. Stezka vás seznámí například s kapličkou sv. Anny, která leží asi 100 m jihovýchodně u bývalého dolu Petr (zpustošen husity r. 1420). Kocourskými doly, které se táhnou v délce 3,5 km od řeky Sázavy k jižnímu okraji města Jílového. V průběhu staletí patřilo k druhému nejvýznamnějšímu pásmu a pracovalo se zde na mnoha desítkách dolů. Důl Pepř byl hlavním těžebním dolem v poslední etapě těžby 1958 – 1968. V hloubce 150 m byl spojen s Bohulibskou jámou, Zde se vytěžená ruda vytahovala do úpravny, která v uvedeném období vyprodukovala 1.133 kg zlata. Dnes se v budově vyrábí lešení. Další zastávkou stezky je rozhledna na Pepři, která poskytuje nádherný rozhled do kraje.

Druhá, jednosměrná, návštěvníky seznamuje s geologií jílovského pásma a pozůstatky dolování zlata na klobáském a kocourském pásmu. Trasa je vedena zpočátku po trase okružní až do Horního Studeného. Asi 100 m za stanovištěm č.4 (Kocourské doyl) odbočuje jednosměrná trasa do údolí na Dolní Studené, Žampach a Kamenný přívoz, a její stanoviště jsou označena velkými písmeny. Na trase patří k největším zajímavostem Žilníky Klobásského pásma – úzké údolí v Dolním Studeném, které bylo v minulém tisíciletí hojně hornicky využíváno. Svědčí o tom mnoho jam ve stráni a pinková pole většinou bez časového určení a jména. Štola sv. Josefa se nachází asi 3 km od muzea. Je veřejnosti přístupná, celková délka dosud známých chodeb štoly je 280 m, z toho je zpřístupněno 200 m. Nahlédnou se dá do zajímavých dobývek, které sledovaly křemenné žíly se zlatem. Železniční viadukt u Žampachu je technický unikát. Klene se přes rokli Kocour ve výšce 41,5 m, jde o nejvyšší kamenný most ve střední Evropě. Vybudován byl v létech 1897 až 1900, a od té doby po něm jezdí vlaky, aniž by most dodnes nesl známky nejmenšího poškození. V Žampachu si můžete prohlédnout 1400 m dlouhý vodní náhon od Kamenného Přívozu, který měl sloužit pro pohon vodotěžného stroje k odvodnění dolů. Intenzivně se využíval i samotný pravý beřh Sázavy – voda poháněla stroje k drcení a mletí rudy a k oddělení zlata od rmutu. Zajímavá je i "Vila Žampach", bývalé sídlo někdejšího majitele zlatých dolů, Josefa Wanga.
 

Těžba zlata v Jílovém

Těžba zlata v okolí Jílového zasahuje podle nepřímých dokladů až do období Keltů. Zlato tu bylo rýžováno už v 1. a 3. století před Kristem. Rýžování pokračovalo i za prvních Přemyslovců v 10. a 11. století, kdy začíná hlubinná těžba.

Těžba zlata v Jílovém dosahuje svého vrcholu ve 13. a 14. století, v té době Čechy byly jednou z hlavních produkčních oblastí zlata v Evropě. Po roce 1420 těžba v dalších staletích živořila, podílelo se na tom zatopení dolů vodou. Teprve technické prostředky 20. století umožnily, aby se na krátký čas těžba znovu rozběhla. Pro nerentabilnost byla ale v roce 1968 těžba zastavena.
Zobrazit více

Provozovatel

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Masarykovo náměstí 16
254 01 Jílové u Prahy
Tel.:
+420 241 950 791
Email:
info@muzeumjilove.cz
WWW:
www.jilove.cz
GPS:
49,893824 14,494150
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 
9.7.
Třebsínská Zvonička

Třebsínská Zvonička

Krňany, Středočeský kraj
2.7.
Třebsínské zvonění

Třebsínské zvonění

Krňany, Středočeský kraj
10.9.
Trampské Pikovice

Trampské Pikovice

Hradištko, Středočeský kraj
17.6.
18.6.
Jílovské pivní slavnosti

Jílovské pivní slavnosti

Jílové u Prahy, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Vemenáče

Restaurace U Vemenáče

Kamenný Přívoz, Středočeský kraj
Restaurace Mandava

Restaurace Mandava

Sulice, Středočeský kraj
Zas a znova

Zas a znova

Sulice, Středočeský kraj
Camping Oase Praha

Camping Oase Praha

Dolní Břežany, Středočeský kraj