Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Cesta kolem vody

Naučná stezka Cesta kolem vody

Příroda
Kde pramení řeka Opava? Co v ní žije a roste? Proč se lidé vydávali výše do hor právě podél říček a potoků? Za odpověďmi se vydejte do Vrbna pod Pradědem. Právě zde totiž začíná interaktivní naučná stezka Cesta kolem vody. Zavede vás do Karlovic, kde končí ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně.
Stezkou provází liška
Čeká vás šestikilometrová procházka kolem řeky s deseti zastaveními. Provázet vás bude liška. Ta prozradí nejen místo, kde Opava pramení, ale i další zajímavosti, třeba, že se lidé vydávali výše do hor po říčkách a potocích, aby zde hledali zlato a jiné drahé kovy. Voda také poháněla pily, hamry, mlýny. Poznáte nejrůznější obyvatele vodní i lesní říše, rostliny, hnízda i stopy ptáků a dalších živočichů.

Co si vyzkoušíte
U zastavení Strom jako dům si zkusíte přiřadit živočichy k jejich siluetám, U Rybího království provedete ryby bludištěm do jejich přirozeného prostředí. Potkáte makety bobra, lišky i jezevce, strakapouda či sojky a až nad hladinu řeky vás vynese houpačka. U brodu se pustíte do hledání zvířat a jejich stop pomocí lesního dřevěného pexesa nebo si projdete chodníček bosých nohou.

I v Karlovicích je připravena stezka bosých nohou s doskočištěm, kde zjistíte, zda skočíte stejně daleko jako skokan, liška, veverka nebo zajíc. A ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice si zahrajte na detektivy. Pátrat budete po zvucích, chutích a vůních tak, abyste poznali Jeseníky všemi smysly. Prohlédnete si tu další zajímavé výstavy.

Stezka je určena zejména pro pěší a terén není náročný. Cyklisté s trekovým kolem se ale nemusí bát, že by neprojeli a mohou si na ni troufnout i odvážnější rodiče s kočárkem. Vozíčkářům ji zatím nedoporučujeme, ale doufáme, že se v budoucnu podaří stezku upravit tak, aby se na ni mohli vydat.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 8. 2020
1.7.
30.9.
Letní exkurze ve Sklárně Rückl

Letní exkurze ve Sklárně Rückl

Nižbor, Střední Čechy
6.11.
17.11.
Talichův Beroun 2020

Talichův Beroun 2020

Beroun, Střední Čechy
6.7.
31.12.
Návštěvnická karta Berounska

Návštěvnická karta Berounska

Beroun, Střední Čechy
28.11.
29.11.
Advent na statku ve Zbečně

Advent na statku ve Zbečně

Zbečno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Tábořiště U Jezu Račice

Tábořiště U Jezu Račice

Račice, Střední Čechy
Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Střední Čechy
Berounský medvěd znovu ožil

Berounský medvěd znovu ožil

Beroun, Střední Čechy