Úvod > Co chcete dělat? > Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům
Památky

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům

Budova vlakového nádraží leží na hranici Česka a Německa. Před rokem 1989 bylo možné dojet jen do Železné Rudy – města. Do Alžbětína na pilu se dostali pouze nákladní vlaky a lidé s povolením. Znovuobnovená budova začala sloužit opět po revoluci. Od roku 2012 je zde evropské informační centrum.
Hraniční železniční nádraží Železná Ruda-Alžbětín/Eisenstein bylo postaveno v letech 1876-77 mezi Rakousko-Uherskem a Bavorskem, a mělo vyjadřovat tehdejší dobrou spolupráci mezi oběma sousedními zeměmi. Jedná se o naprostý unikát – nádražní budova je přesně ve svém středu rozdělena státní hranicí. Od roku 1918 ji měly v provozu ČSD, v roce 1938 bylo zabráno Německem.

Provoz na trati se podařilo obnovit v letech 1945-48, poté byla oblast dlouho nepřístupná, díky železné oponě. Demolici zchátralého nádraží zastavila revoluce v roce 1989. Po rekonstrukci byla budova otevřena pro další provoz dne 2. 6. 1991. Z nádraží se podle něj postupně stalo místo setkávání obou národů. Od roku 2012 sídlí v budově také Evropské informační centrum.

Česko-bavorská trať je nejhojněji využívaná turisty v letní i zimní sezoně. Češi hodně navštěvují centrum Bavorského parku a Zwiesel, Němci pak přijíždí poznat Šumavu z české strany.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Böhmerwald

Pension Böhmerwald

Železná Ruda, Šumava
Pension U Jelena

Pension U Jelena

Železná Ruda, Šumava
Penzion Havelka v Železné Rudě

Penzion Havelka v Železné Rudě

Železná Ruda, Šumava