Nádraží v Braníku bylo uvedeno do provozu v roce
1882 jako součást lokální dráhy Nusle – Modřany, pod názvem Braník-Hodkovičky. Hlavním účelem nového nádraží bylo připojení modřanského cukrovaru na hlavní trať společnosti „Dráhy císaře Františka Josefa” (Kaiser Franz Josef-Bahn). V roce 1895 bylo však rozhodnuto o
prodloužení dráhy z
Modřan dále do Posázaví –
Čerčan a do
Dobříše, kam vlaky směřují i dnes. České dráhy zde také často pořádají nejrůznější
akce pro železniční fanoušky a rodiny s dětmi, například
historické jízdy vlaků, Den železnice, Pražský dopravní den dětí... atp.
Když byl roku
1922 Braník připojen k
Velké Praze byla stanice přejmenována na
Braník a v květnu
1942 získala
současný název. V průběhu času se nádraží Praha-Braník stalo důležitým uzlem pro rekreační dopravu do Posázaví a pro nákladní dopravu, zejména po vybudování Branického mostu a Jižní spojky. Nádraží Praha-Braník bylo v minulosti významným setkávacím bodem pro
trampy,
vodáky a
zálesáky, kteří jezdili do
Posázaví, zejména do oblasti kolem
Sázavy. Trať 210, která nádražím prochází, je dodnes známá jako
Posázavský pacifik a je s trampy neodmyslitelně spjata. Nádraží sloužilo (a stále slouží) jako
výchozí bod pro výpravy do přírody a za dobrodružstvím. Na nádraží proto nechybí
nádražní restaurace se zahrádkou s nabídkou hotovek, limonád a piva.
Roku
1959 došlo v Braníku k významné události – po 25 letech se konečně uskutečnila
dostavba tramvajové trati až k branické železniční stanici. Terminál byl koncipován tak, aby pokryl současný odjezd většího množství cestujících z nádraží Praha-Braník, zejména v neděli, kdy tudy cestovalo velké
množství Pražanů za rekreací. Nádraží a jeho okolí si zachovaly
atmosféru spojenou s trampováním i v dnešní době. V minulosti se na nádraží konaly i větší trampské srazy a akce, což přispělo k jeho pověsti místa spojeného s tímto životním stylem.
Nádraží Braník jako filmařské místo
Nádraží Praha Braník se objevilo v několika českých
filmech a seriálech. Mezi nejznámější patří válečný film Jana Hřebejka "Veterán", televizní seriály "Labyrint" a "Hříšní lidé města brněnského", a také seriál "Detektiv Martin Tomsa". V Braníku se dokonce nachází
Filmové muzeum Milana Wolfa, které shromažďuje filmové rekvizity a plakáty, a je oblíbeným místem pro filmaře