Úvod > Co chcete dělat? > Letní kolonie netopýra velkého na Starém zámku v Jevišovicích
Památky

Letní kolonie netopýra velkého na Starém zámku v Jevišovicích

Na Starém zámku v Jevišovicích lze spatřit archeologické či umělecké sbírky. Areál skrývá i jedno tajemství. Na půdě zámecké kaple sídlí největší známá letní kolonie netopýra velkého na jihozápadní Moravě. Na prohlídkové trase lze nyní díky kamerovému přenosu pozorovat, co se v úkrytu odehrává.
Tato historická památka je významným útočištěm letounů. Každoročně v květnu se sem slétají samice našeho největšího druhu netopýra, aby zde porodily a odchovaly svá mláďata.

Kolonie je pravidelně sledována od roku 1994 a v současnosti čítá zhruba 400 – 600 samic. Zámek letouni využívají také v zimě. Období nedostatku potravy přečkávají v hlubokém zimním spánku v zámeckých sklepích. Obvykle tu lze nalézt 10 – 15 jedinců několika druhů. Pravidelně se zde vyskytuje netopýr dlouhouchý, méně často i netopýr hvízdavý či večerní.

Od poloviny května 2017 skýtá návštěva jevišovického zámku jedinečnou příležitost nahlédnout do soukromí mateřské kolonie netopýra velkého. Díky kamerovému systému, přenášejícímu záběry z půdy na obrazovku umístěnou na prohlídkové trase, lze sledovat dění v kolonii, aniž by netopýři byli jakkoliv rušeni. Další informace o životě netopýrů návštěvníci získají prostřednictvím výkladu průvodců.

Provozovatel

Starý zámek Jevišovice

Jevišovice
671 53 Jevišovice
Tel.:
+420 778 743 952
Email:
jcerny@mzm.cz
WWW:
napude.sousedneto...
GPS:
48,987365 15,989927
 
 

Vstupné

Cena: 90 Kč

Snížená cena: 45 Kč

Rodinné vstupné: 225 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Kocanda v Kravsku

Penzion Kocanda v Kravsku

Kravsko, Jihomoravský kraj
Camping Country Hluboké Mašůvky

Camping Country Hluboké Mašůvky

Hluboké Mašůvky, Jihomoravský kraj
Autocamping Výr

Autocamping Výr

Horní Dunajovice, Jihomoravský kraj
Cyklopenzion Višňové

Cyklopenzion Višňové

Višňové, Jihomoravský kraj