Úvod > Co chcete dělat? > Letní kolonie netopýra velkého na Starém zámku v Jevišovicích

Letní kolonie netopýra velkého na Starém zámku v Jevišovicích

Památky
Na Starém zámku v Jevišovicích lze spatřit archeologické či umělecké sbírky. Areál skrývá i jedno tajemství. Na půdě zámecké kaple sídlí největší známá letní kolonie netopýra velkého na jihozápadní Moravě. Na prohlídkové trase lze nyní díky kamerovému přenosu pozorovat, co se v úkrytu odehrává.
Tato historická památka je významným útočištěm letounů. Každoročně v květnu se sem slétají samice našeho největšího druhu netopýra, aby zde porodily a odchovaly svá mláďata.

Kolonie je pravidelně sledována od roku 1994 a v současnosti čítá zhruba 400 – 600 samic. Zámek letouni využívají také v zimě. Období nedostatku potravy přečkávají v hlubokém zimním spánku v zámeckých sklepích. Obvykle tu lze nalézt 10 - 15 jedinců několika druhů. Pravidelně se zde vyskytuje netopýr dlouhouchý, méně často i netopýr hvízdavý či večerní.

Od poloviny května 2017 skýtá návštěva jevišovického zámku jedinečnou příležitost nahlédnout do soukromí mateřské kolonie netopýra velkého. Díky kamerovému systému, přenášejícímu záběry z půdy na obrazovku umístěnou na prohlídkové trase, lze sledovat dění v kolonii, aniž by netopýři byli jakkoliv rušeni. Další informace o životě netopýrů návštěvníci získají prostřednictvím výkladu průvodců.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Camping Country Hluboké Mašůvky

Camping Country Hluboké Mašůvky

Hluboké Mašůvky, Jižní Morava
Autocamping Výr

Autocamping Výr

Horní Dunajovice, Jižní Morava
Restaurace u Polehňů

Restaurace u Polehňů

Znojmo, Jižní Morava