Úvod > Co chcete dělat? > Na kole nejdelšími obcemi Hřebečska
Letní sporty

Na kole nejdelšími obcemi Hřebečska

Cyklovýlet pro celou rodinu vás provede malebnou krajinou Českomoravského pomezí. Obce zde byly zakládány podél vodních toků a nacházely se proto povětšinou v táhlých údolích, kde jednotlivé statky byly stavěny daleko od sebe. Vsi se proto natáhly do neuvěřitelné délky.
Třeba Radiměř byla tak dlouhá, že proťala i zemskou hranici a musela být rozdělena na dvě samostatné obce Českou a Moravskou Radiměř, kde každá z nich patřila jinému panství. Ani svitavské náměstí si však délkou v ničem nezadá. Ne nadarmo patří k nejdelším v republice.

Popis trasy (celkem 24,8 km): 4022 Svitavy – Hradec nad Svitavou (10,3 km); 4201 Hradec nad Svitavou – odbočka na Radiměř (3,4 km); 4203 odbočka na Radiměř – odbočka na Hradec nad Svitavou (2,3 km); 4024 Hradec nad Svitavou – odbočka z Vendolí do Svitav (4,5 km); neznačeno – odbočka z Vendolí do Svitav – Svitavy (4,6 km).

Jedná se o nenáročný a rovinatý dvojokruh ve tvaru osmičky se spojnicí v Hradci nad Svitavou. Je vhodný pro začátečníky nebo rodiny se staršími dětmi. Trasa, která je více jak ze dvou třetin vedena po značených cyklotrasách, vede převážně po silnicích II. a III. třídy. Z obce Vendolí od fotbalového hřiště je cyklotrasa vedena po neznačené trase, která se napojuje na silnici I. třídy ze Svitav do Poličky. Zde je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Povrch celé trasy je asfaltový.

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních.

Atraktivity na trase: Svitavy (historické centrum, expozice Babiččino velké prádlo a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu, discgolfové hřiště), záchranná stanice volně žijících zvířat ve Vendolí.

Vyhlídky do kraje: Mezi obcemi Hradec nad Svitavou a Vendolí pohledy na Javornický hřeben a okolí Svitav; věž kostela Navštívení Panny Marie ve Svitavách.

Odpočinková místa a občerstvení: Koupaliště Žabka v Hradci nad Svitavou, lesní cesty a křižovatky mezi obcemi Hradec nad Svitavou a Vendolí, park Jana Palacha ve Svitavách s nově otevřenou kavárnou a informačním místem, volnočasový areál Svitavský stadion. Občerstvení lze v provozní době zakoupit na koupališti Žabka nebo v obchodech s potravinami v Hradci nad Svitavou, Radiměři a Vendolí (bezprostředně na trase okruhu).

Koupání: V obci Svitavy od června do konce srpna od 9:00 hodin do 20:00 hodin na městském koupališti nebo neomezeně u rybníku Rosnička. V obci Hradec nad Svitavou v letním období v areálu „Žabka“ ve směru na Vendolí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
25.9.
Moravskotřebovské víceboje 2021

Moravskotřebovské víceboje 2021

Moravská Třebová, Východní Čechy
24.9.
26.9.
Dny slovenské kultury v Moravské Třebové

Dny slovenské kultury v Moravské Třebové

Moravská Třebová, Východní Čechy
27.9.
28.9.
Mezi pohádkou a mýtem

Mezi pohádkou a mýtem

Česká Třebová, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Východní Čechy
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Východní Čechy
Stellplatz parkoviště Svitavy

Stellplatz parkoviště Svitavy

Svitavy, Východní Čechy
Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavy, Východní Čechy