Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum Vysočiny v Jemnici
Kultura

Muzeum Vysočiny v Jemnici

Když se řekne Jemnice, mnohým se vybaví také výroba čaje. Nejen jemu je věnována expozice v tamní pobočce Muzea Vysočiny.
Expozice jsou umístěny v Jemnici na Třebíčsku v historickém domě s renesančním jádrem (objektu bývalého špitálu s kaplí svaté Alžběty), který je empírově upraven. V jeho zadní části zůstaly zachovány hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století.

Muzejní sbírky dokumentují dějiny města a dolování nerostných surovin na jihozápadní Moravě a také historické slavnosti Barchan. Pozornost je rovněž věnována padesátileté tradici místní výroby baleného čaje - turisté se mohou dozvědět mnoho zajímavostí a prohlédnout si krásné fotografie i stroje, které v minulosti sloužili k balení čajů. Při objevování světa čaje zapojí  návštěvníci i další ze smyslů – čichové buňky potěší voňavé čaje a přísady, využívané při výrobě různých oblíbených příchutí.
 

Renovace expozic 2022

Muzeum Vysočiny Jihlava v Jemnici připravuje novou expozici, přístupná bude od 1. června 2022. Součástí expozice budou nálezy, které archeologové objevili při rekonstrukci objektu v roce 2017, i nálezy z jemnického zámku nebo doklady důlní činnosti v okolí města, ve kterém se těžilo stříbro. Zvláštním nálezem, který se hned tak ve středověkých vrstvách nenachází, jsou středověké železné rožně, na těch se pravděpodobně opékala selata nebo maso v kuchyni.

Provozovatel

Muzeum Vysočiny pobočka Jemnice

Náměstí Svobody 75
675 31 Jemnice
Tel.:
+420 568 450 767
WWW:
www.muzeumtr.cz/j...
GPS:
49,018919 15,569453
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Přivítání nového roku v Dačicích

Přivítání nového roku na Palackého náměstí.
Dačice, Jihočeský kraj

Vánoční jarmark na dačickém zámku

Kromě prodejních stánků bude k vidění ukázka zdobení perníků, pletení z proutí, tvorby vánočních vazeb a vinutých perel.
Dačice, Jihočeský kraj

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Uherčice, Jihomoravský kraj

Živý betlém v Telči

Živý betlém tradičně zpestřuje atmosféru v Telči. Vystoupí několik desítek účinkujících v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby.
Telč, Kraj Vysočina

Muzeum Jemnice věnované historii zpracování čaje

Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje.
Jemnice, Kraj Vysočina

Kostel sv. Stanislava v Jemnici

Hlavní dominantou města Jemnice je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží, svítící daleko do kraje. Její elegantní silueta vítá jako první návštěvníky z celého okolí.
Jemnice, Kraj Vysočina

Městské hradby Jemnice

Jemnice náležela v kraji mezi první města, která měla pevné hradby. Dal ji opevnit Přemysl Otakar I. v roce 1227. Hradební zeď byla zbudována kolem celého města, postaveného na vysokém a srázném ostrohu nad údolím Želetavky, a jenom z východu vedla k městu úzká rovinka.
Jemnice, Kraj Vysočina

Bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty v Jemnici

Bývalý špitál v Jemnici sloužil k ubytování chudých a opuštěných obyvatel města. Fungoval až do 18. století, kdy byl zrušen v důsledku josefínských reforem. Součástí komplexu byla i pozdně gotická kaple sv. Alžběty, později renesančně upravená.
Jemnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Sluníčko – občerstvení pro děti i dospělé

Příjemné posezení v nekuřáckém bezbariérovém prostředí si užijete v Bistru Sluníčko v Jemnici. K dispozici je také posezení venkovní.
Jemnice, Kraj Vysočina

Penzion Pod Kaštany v Jemnici

Pokud budete chtít přenocovat v Jemnici, využijte služeb Penzionu Pod Kaštany s nepřetržitým provozem. Penzion disponuje uzamykatelnou místností pro možnost uložení kol.
Jemnice, Kraj Vysočina

Pension Palackého Jemnice

V Jemnici můžete využít k ubytování Pension Palackého. K dispozici je i zasedací místnost pro semináře s kapacitou 36 míst.
Jemnice, Kraj Vysočina

Restaurace U Víta Jemnice

Restaurace U Víta v Jemnici návštěvníkům nabízí prostory o kapacitě 150 míst. Jsou rozděleny na jídelnu, salonek, výčep a v letních obdobích terasu.
Jemnice, Kraj Vysočina