Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Plesná na Chebsku – expozice o soužití Čechů a Němců
Kultura

Muzeum Plesná na Chebsku – expozice o soužití Čechů a Němců

V bývalé textilní továrně Tosta v Plesné vzniká muzeum, které představí město i jeho české a německé obyvatele v proměnách času, a to přibližně od začátku minulého století až do pádu železné opony.
Někdejší textilní továrna Tosta v Plesné na Chebsku prochází proměnou – vzniká v ní muzeum, ve kterém budou expozice s názvy „Česko – bavorská válečná a poválečná expozice“ a „Společná geologická minulost“. Kromě historie Plesné a okolí tu návštěvníci najdou informace o vývoji průmyslu, přírodě a rovněž geologii celého Chebska. Jedna z expozic bude věnována i zdejšímu fenoménu – zemětřesení. 

Expozice na příběhu konkrétního člověka, syna posledního německého starosty Plesné Adolfa Penzela, popíše, jak vypadalo v příhraničí soužití lidí dvou národností. Bude vyprávět o dětství na Plesensku, nástupu fašismu i odsunu německých obyvatel a o nových začátcích těch, kteří odsud museli po válce odejít. Právě on stojí za vznikem muzea ve městě Eichenzell, kam se po válce uchýlila většina odsunutých plesenských Němců. Bylo jich tehdy přibližně pět stovek.

Muzeum ale představí život v pohraničí i z českého pohledu. Nebude chybět vznik republiky, vzestup německého nacionalismu včetně odsunu českého obyvatelstva, cca padesáti Čechů z Plesné. V další z expozic se lidé dozvědí leccos o poválečném odsunu německého obyvatelstva, doosidlování pohraničí a o životě za železnou oponou.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Nocležna na hradě Vildštejn

Nocležna na hradě Vildštejn

Skalná, Západočeské lázně
Restaurace Hodovna

Restaurace Hodovna

Skalná, Západočeské lázně
Park hotel Nebesa v Aši

Park hotel Nebesa v Aši

Aš, Západočeské lázně
Hotel u Špejcharu

Hotel u Špejcharu

Nový Kostel, Západočeské lázně